Uchodźcy z Ukrainy

Kraków. 80 milionów złotych na pomoc najmłodszym uchodźcom od UNICEF

Kraków otrzyma blisko 80 milionów złotych na pomoc najmłodszym uchodźcom. To wsparcie jest możliwe dzięki współpracy miasta z UNICEF. Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski i zastępca dyrektora regionalnego UNICEF na Europę Środkową i Azję Philippe Cori podpisali 22 kwietnia porozumienie, które przewiduje wspólne działania na rzecz uchodźców aż do końca 2022 r.

Przez ostatnie kilka tygodni odbywały się spotkania przedstawicieli UNICEF z Wydziałem Edukacji, Wydziałem Polityki Społecznej i Zdrowia oraz Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, w czasie których omawiane były konkretne plany pomocy dla tej grupy uchodźców.

W toku spotkań określono obszary wymagające wsparcia, którymi są przede wszystkim działania podejmowane w sferze edukacji, projekty związane z poprawą zdrowia i rozwoju psychospołecznego dzieci i młodzieży z Ukrainy oraz świadczenia związane z kompleksową pomocą dla rodzin.

– Dzisiaj te wcześniejsze nasze rozmowy z reprezentantami UNICEF – zostały sfinalizowane. Chciałem przede wszystkim podziękować, że UNICEF tak szybko zareagował i że zaproponował konkretną pomoc w błyskawicznym tempie – powiedział prezydent Jacek Majchrowski podczas briefingu.

– Musimy wspierać dzieci bo to one są nadzieją na przyszłość, zwłaszcza jeśli chcemy uniknąć straty jednego pokolenia. Robimy wszystko, aby zapewnić im uśmiech, bo jeśli one będą szczęśliwe to również zobaczymy uśmiech na twarzach ich rodziców – mówił w poruszającym przemówieniu podczas briefingu po podpisaniu memorandum – dyrektor Philippe Cori.

– Pierwsza transza pomocy w kwocie 50 mln złotych zostanie nam przekazana już w najbliższych dniach – dodał wiceprezydent Andrzej Kulig.

***

UNICEF to Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci utworzony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1946 r., aby zapewnić żywność i opiekę zdrowotną dla dzieci i matek w krajach, które zostały zniszczone przez II wojnę światową. Za założyciela UNICEF powszechnie uznawany jest polski lekarz Ludwik Rajchman, który był pierwszym prezesem UNICEF w latach 1946-1950. W 1953 r. UNICEF stał się częścią stałą Systemu Narodów Zjednoczonych. Działalność UNICEF jest finansowana w całości z dobrowolnych składek państw członkowskich ONZ, osób prawnych i fizycznych.

Źródło: oprac. za krakow.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

22 kwietnia 2022