Niepełnosprawność

Koszalin. Politechnika ma system wspomagania osób niedosłyszących

Pętla indukcyjna to system wspomagania osób z niepełnosprawnością słuchu – szczególnie tych, które korzystają z aparatów słuchowych lub implantów. Takimi urządzeniami pochwaliło się ostatnio Biuro Wsparcia Osób z Niepełnosprawnością Politechniki Koszalińskiej. Zakupiono osiem specjalnych biurek, a pieniądze na ten cel udało się pozyskać w ramach unijnego projektu „Dostępna uczelnia Politechnika Koszalińska”. 

Jak informują władze uczelni, pętla indukcyjna umożliwia osobie niedosłyszącej odbiór nieskazitelnie czystego i wyraźnego dźwięku poprzez cewkę telefoniczną, w którą wyposażony jest niemal każdy aparat słuchowy. Kto może korzystać z tego sprzętu? Otóż, prócz osób mających problemy ze słuchem, także osoby z niepełnosprawnością ruchową lub poruszające się na wózku. Wszystko przez to, że biurka mają elektrycznie regulowaną wysokość, co umożliwia korzystającemu komfortową zmianę pozycji, np. z siedzącej do stojącej, zaznaczają przedstawiciele uczelni.

Biurka stanęły w każdym Biurze Obsługi Studenta, w trzech kampusach Politechniki Koszalińskiej. Pętle indukcyjne zostały umieszczone również w salach dyplomowych, gdzie przeprowadzane są obrony prac.

Zakup urządzeń został sfinansowany z dotacji Ministerstwa Edukacji i Nauki przeznaczonej na wsparcie procesu kształcenia i prowadzenia badań osób z niepełnosprawnościami.

Biurka elektryczne wyposażone w mobilne pętle indukcyjne to wydatek równy 35670,00 zł. Całkowity koszt tego przedsięwzięcia został sfinansowany z Funduszy Europejskich w związku z realizacją projektu „Dostępna Uczelnia Politechnika Koszalińska”.

– Biurka zostaną rozmieszczone w najbardziej newralgicznych punktach Uczelni – powiedziała Kornelia Matecka, pełnomocniczka rektora z Biura Wsparcia Osób z Niepełnosprawnością. – Dzięki możliwości regulacji wysokości, student może komfortowo sporządzać notatki, wypełniać dokumenty, a także komunikować się z resztą pracowników za pomocą zamontowanych pętli. Politechnika postanowiła wyjść jeszcze bardziej naprzeciw studentom z niepełnosprawnością, montując pętle indukcyjne w salach dyplomowych. Te zaś zostały sfinansowane w ramach funduszu wsparcia osób niepełnosprawnych na zadania związane z zapewnieniem osobom niepełnosprawnym warunków do pełnego udziału w procesie dydaktycznym i naukowym na wszystkich kierunkach studiów realizowanych na Politechnice Koszalińskiej i w szkole doktorskiej. Dostosowanie tych pomieszczeń ma na celu ułatwienie obron prac dyplomowych osobom niedosłyszącym. Montaż stacjonarnych pętli indukcyjnych to koszt 23247,00 zł – podsumowała.

źródło: Głos Koszaliński

24 czerwca 2021