News, Niepełnosprawność

Konferencja w Augustowie. Obiekty turystyczne muszą być dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych

O potrzebach i problemach turystyki osób z niepełnosprawnościami dyskutowali 17 września br. w Augustowie przedstawiciele branży hotelarskiej, turystycznej, stowarzyszeń i fundacji oraz niepełnosprawni. Osoby nie w pełni sprawne chcą i powinny w pełni korzystać z walorów turystycznych regionu i kraju. Takie spotkania mają to uświadamiać.

Dostępność infrastruktury, aktywne formy turystyki, przepisy prawa dotyczące zapewnienia dostępności obiektów turystycznych osobom ze szczególnymi potrzebami – to tylko niektóre z tematów poruszanych w trakcie konferencji „Turystyka osób z niepełnosprawnościami”. Głównym jej celem było podniesienie wiedzy przedstawicieli branży turystycznej województwa podlaskiego na temat turystyki osób z niepełnosprawnościami. Organizatorem była Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna (PROT).

Konferencja skierowana była przede wszystkim do przedstawicieli branży turystycznej, zarządców i właścicieli obiektów turystycznych, jednostek samorządu terytorialnego, przedstawicieli stowarzyszeń i fundacji związanych z turystyką oraz pracowników informacji turystycznej..

W dyskusji podkreślano, że turystów z ograniczeniami ruchowymi jest coraz więcej. Tymczasem, obiekty turystyczne nie zawsze są dostosowane do ich potrzeb. Dotyczy to zarówno obiektów noclegowych, jak i atrakcji rozrywkowych oraz zabytków historycznych.

Zdaniem Bożeny Niedałtowskiej, prezes Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, osoby niepełnosprawne mają prawo korzystać, ze wszystkich atrakcji turystycznych, które są dla nich też formą rehabilitacji i powrotu do zdrowia. Dlatego zarówno samorządy jak i przedsiębiorcy powinni pracować nad dostosowaniem turystyki dla niepełnosprawnych. Jednym ze źródeł dofinansowań jest rządowy program Dostępność Plus.

Olga Piekarzewska z Departamentu Turystyki, Ministerstwa Rozwoju wyjaśniła, że są pieniądze na turystykę osób niepełnosprawnych, m.in. na dostosowanie dla osób niepełnosprawnych schronisk górskich jak również szlaków turystycznych.

W dyskusji podkreślano, że dziś niepełnosprawni są bardziej świadomi, bardziej otwarci i chętni na to, żeby korzystać z możliwości branży turystycznej. Im bardziej będzie ona otwarta na ich potrzeby, tym więcej niepełnosprawnych będzie korzystać z oferty branży.

źródło: Internet

18 września 2020