Niepełnosprawność

Konary. U bonifratrów pracę znajdują osoby niepełnosprawne

W ZAZ w Konarach zatrudnionych jest 39 osób. Większość to osoby z niepełnosprawnością intelektualną i chorobami psychicznymi, od bardzo młodych po wiek okołoemerytalny. 

ZAZ daje im nie tylko pracę, ale też wsparcie w codziennym życiu. Pracownicy ZAZ-u pomagają w rejestracji na wizyty lekarskie czy w załatwieniu sprawy w urzędzie.

– Mamy konkretnego człowieka z jego potrzebami i staramy się wychodzić im naprzeciw – mówi Natalia Gębka, kierowniczka ZAZ-u.

Podopieczni ZAZ-u pracują w 35-hektarowym gospodarstwie rolnym. Jest tam i pasieka, i pole uprawne z borówką amerykańską, pigwowcem japońskim, pomidorami i porzeczkami, jest też i stadnina koni. Jest także ekipa remontowo-budowlana, gdzie pod okiem terapeuty pracują uczestnicy ZAZ-u.

– Ostatnio odnieśli duży sukces, bo wyremontowali dla siebie dwa pomieszczenia – socjalne, gdzie mogą odpocząć, i łazienkę z szatnią – mówi Natalia Gębka.

– Staramy się wykorzystywać ich talenty, odkrywać je też na początku, tak, by oni byli zadowoleni. Oczywiście, że zdarza się, że ktoś czasami narzeka, ale kto z nas tego nie robi w pracy. Przychodzą tu raczej z chęcią, są bardzo zżyci ze sobą. Traktują to miejsce jako coś bliskiego sercu.

Bonifraterska Fundacja Dobroczynna prowadzi w Konarach cztery ośrodki wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami – oprócz ZAZ i DPS to także środowiskowy dom samopomocy i warsztat terapii zajęciowej.

Źródło: oprac. za alateia.org. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

15 kwietnia 2022