Niepełnosprawność

Gostyń. Nowy Środowiskowy Dom Samopomocy

W nowym Środowiskowym Domu Samopomocy w Gostyniu przygotowano 31 miejsc pobytowych, w tym 17 dla osób z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Są to osoby powyżej 18 roku życia, po zakończonej edukacji w szkole specjalnej. Nie ma limitu wiekowego. Zajęcia są dostosowane indywidualnie do potrzeb i umiejętności uczestników o różnym zakresie terapeutycznym.

Cały obiekt ma powierzchnię użytkową 841 m, jest dostępny dla osób z trudnościami z samodzielnym poruszaniem się. Pierwsze uderzające wrażenie to duża przestrzeń i swoboda. Komfort pracy terapeutów i opiekunów przekłada się na nowe możliwości zajęć i terapii. Pomieszczenia zapewniają komfort pracy zarówno pracownikom, jak i uczestnikom.

Dom posiada 7 pracowni terapeutycznych oraz pomieszczenia do prowadzenia treningów umiejętności praktycznych, społecznych oraz poradnictwa, w tym: pracownię komputerową, plastyczną, muzyczno-teatralną, ogólnoużytkową, kulinarną, biblioterapię i kompetencje społeczne, a także pokój do rehabilitacji ruchowej. Ponadto powstał pokój medyczny, wyciszeń, poradnictwa indywidualnego, sala ogólna, jadalnia, szatnia, pomieszczenia administracji, pokój socjalny, łazienki.

Nowoczesny obiekt spełnia wszystkie standardy i wymagania dla funkcjonowania w nim osób z niepełnosprawnościami. ŚDS to liczne pomieszczenia, znajdujące się na parterze. Obiekt nie posiada schodów, progów. Szerokość korytarza jest dostosowana do swobodnej komunikacji wózków inwalidzkich. W wyposażeniu znajdują się wózki inwalidzkie oraz chodziki i pionizatory, a w obrębie korytarza znajduje się wydzielone dla urządzeń miejsce. W budynku korytarze i łazienki zostały zaopatrzone w uchwyty, a także poręcze przyścienne. Zostały obniżone kontakty i włączniki. Zainstalowano stacjonarną pętlę indukcyjną oraz mobilną. Budynek posiada też podjazdy dla wózków inwalidzkich oraz zewnętrzne poręcze. Obok znajduje się duży parking.

Podłogi wyłożona są wykładziną antypoślizgową i wyciszającą. Kolorystyka drzwi i okien jest kontrastowa i odróżnia się od ścian. Oznakowania pomieszczeń i szafek uczestników zamieszczono w kolorach zgodnych z wymogami ustawy o dostępności.

Prowadzenie Środowiskowego Domu Samopomocy jest zadaniem zleconym gminie i w związku z tym budowa była w części sfinansowana ze środków rządowych programu „Za Życiem”. Pozostałe pieniądze zapewnili radni podejmując stosowną uchwałę.

– W najbliższych dniach zaprezentujemy nowy ŚDS rodzicom i opiekunom naszych uczestników, aby wraz z nami mogli się cieszyć nową rzeczywistością. To dla nich również oczekiwany i ważny moment – mówi Violetta Skorupska, kierowniczka ŚDS w Gostyniu.

Źródło: oprac. za gostynska.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

3 lutego 2022