Bezdomność

Gdańsk. Schronisko dla bezdomnych mężczyzn jak nowe

Zakończyła się kompleksowa modernizacja schroniska dla bezdomnych mężczyzn prowadzonego w Gdańsku przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta. W 19 pokojach jest ponad 70 miejsc. 

Większość pomieszczeń to pokoje 4-osobowe, ale jest też jeden dwuosobowy, przystosowany dla osób z niepełnosprawnością.

Do dyspozycji mężczyzn są nowe przestrzenie, których wcześniej w budynku nie było m.in.: kuchnia wyposażona w sprzęty do samodzielnego przygotowania posiłków, duża jadalnia ze strefą wypoczynku, biblioteka, świetlica ze stanowiskiem komputerowym oraz miejsce na treningi rehabilitacyjne.

Remont schroniska przy ul. Równej rozpoczął się w listopadzie 2022 roku i kosztował prawie 7,5 mln złotych. 80 proc. tej kwoty pochodziło z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego. Wcześniej w budynku z 1974 roku był hotel. Potem schronisko.

Podczas remontu wykonano m.in. nową konstrukcję i pokrycie dachowe i nowoczesny system wentylacyjny. Budynek podłączono do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Schronisko św. Brata Alberta jest przeznaczone dla mężczyzn w podeszłym wieku, uzależnionych od alkoholu i narkotyków. Może przyjąć jednocześnie 89 osób, które przebywają pod opieką pracowników socjalnych i wykwalifikowanych asystentów. Poza posiłkami i odzieżą mężczyźni otrzymują pomoc w załatwieniu formalności, mogą też wziąć udział w zajęciach aktywizujących.

W Gdańsku pomoc osobom w kryzysie bezdomności  świadczy 11 placówek, w  których dostępnych jest ok. 600 miejsc. Działa także autobus „SOS – pomoc”, w którym każdego dnia  wydawane są ciepłe posiłki i odzież. Z tej oferty korzysta codziennie blisko 70 osób.

Źródło: oprac. za rmf24.pl. Zdjęcie: UM Gdańsk.

23 stycznia 2024