Niepełnosprawność

Gdańsk. Na jakie wsparcie od miasta mogą liczyć niepełnosprawni

O tym, co w trwającej kampanii Gdańsk Miastem Równości miasto robi dla osób z niepełnosprawnością podczas spotkania prasowego mówili: prezydent Aleksandra Dulkiewicz, Joanna Cwojdzińska, przewodnicząca zarządu Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz Marcin Męczykowski, zastępca dyrektora ds. usług społecznych MOPR.

– O prawa osób niepełnosprawnych nie trzeba walczyć, bo oni te prawa mają – tłumaczyła Joanna Cwojdzińska, przewodnicząca zarządu PSONI. – Walczymy o ich respektowanie.

Kampania Gdańsk Miastem Równości zwraca uwagę na różne aspekty równości. W tym także na równy dostęp do przestrzeni i usług dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności.

– Jesteśmy dziś w PSONI, czyli miejscu, w którym zapewniane jest wsparcie dla osób od powzięcia informacji, że mogą zostać rodzicami dziecka z niepełnosprawnością, aż do dorosłego życia – mówiła w trakcie konferencji prasowej Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Jednak takich miejsc powinniśmy mieć więcej. Prowadzimy chociażby mieszkalnictwo społeczne, wspomagane czy asystentury. Zastanawiamy się, co możemy zrobić w nowej perspektywie unijnej, poszukując środków finansowych. Naszym zadaniem jest zrobić wszystko, żeby każdy w Gdańsku czuł się równy. Służy temu wiele działań, zaczynając od zmieniającej się infrastruktury, chociażby przejść naziemnych, które w naszym mieście w różnych miejscach powstają, po stuprocentową niskopodłogową flotę autobusów i tramwajów.

O deinstytucjonalizacji, czyli wsparciu osoby z niepełnosprawnością w jej środowisku, mówił Marcin Męczykowski, zastępca dyrektora ds. usług społecznych MOPR.

– Unikamy wsparcia instytucjonalnego w wielkich grupach. Robimy to przy wykorzystaniu takich narzędzi jak asystentura, środowiskowe domy samopomocy, placówki dziennego pobytu czy mieszkalnictwo społeczne. Jak najdłużej staramy się utrzymywać tę osobę w jej miejscu zamieszkania – podkreślał.

Podczas konferencji przypomniano także, że w Gdańsku działa sześć warsztatów terapii zajęciowej z 227 miejscami. Dają one szansę na rehabilitację społeczną i zawodową, ucząc lub przywracając umiejętności pomagające przy podejmowaniu pracy.

Informacje z portalu gdansk.pl,

  • remontując nawierzchnię na Długim Targu zwracano uwagę na kwestie dostępności i komfortu, m.in dla osób z niepełnosprawnościami i rodziców z dzieckiem w wózku;
  • pół roku działa w centrum miasta system Totupoint uruchomiony w Gdańskim Centrum Świadczeń. Specjalne znaczniki dźwiękowe pomagają w poruszaniu się po gdańskich ulicach osobom z dysfunkcją wzroku;
  • od 2021 roku w Brzeźnie działa plaża dostępna dla wszystkich, a w minionym sezonie, w ramach pilotażu została uruchomiona kolejna na Stogach;
  • Gdańska Organizacja Turystyczna realizuje projekt „Audyty dostępności miejsc dla osób z niepełnosprawnością”. Jego celem jest dostarczenie tym osobom rzetelnych informacji na temat dostępności oferty turystycznej..

Źródło: oprac. za zawszepomorze.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock. 

12 stycznia 2023