Przemoc domowa

Gdańsk. Dom bez przemocy – gdzie uzyskać wsparcie

Doświadczasz agresji ze strony bliskich, znajomych? A może jesteś jej świadkiem? Koniecznie zadzwoń pod numer: 797 909 112 lub napisz na adres email: wsparcie@mopr.gda.pl. Otrzymasz specjalistyczne, kompleksowe wsparcie od życzliwych ludzi.

Gdańsk kontynuuje kampanię pomocową i profilaktyczną pt. „Dom bez przemocy”. Jest ona adresowana do mieszkanek i mieszkańców doznających przejawów agresji fizycznej lub psychicznej w rodzinie, w domu. Kampania jest kierowana również do osób, które dostrzegają problem np. u przyjaciół czy sąsiadów i chcą pomóc w jego rozwiązaniu.

Wystarczy zadzwonić, by uzyskać wsparcie

W ramach Miejskiego Systemu Interwencji Kryzysowej (MSIK) w ubiegłym roku miasto uruchomiło całodobowy telefon alarmowo-informacyjny: 797 909 112 oraz adres email: wsparcie@mopr.gda.pl. Oba kontakty obsługują specjaliści Ośrodka Interwencji Kryzysowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku.

Osoba dzwoniąca uzyskuje pomoc ukierunkowaną na zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim członkom rodziny, w szczególności doświadczającym przemocy. Specjaliści OIK nie tylko informują o dostępnej ofercie wsparcia, ale w razie potrzeby proponują konkretne rozwiązania, adekwatne do sytuacji potrzebującego człowieka. Kierują go do instytucji i organizacji, które m.in. udzielają bezpłatnej pomocy psychologicznej i prawnej oraz prowadzą terapię dla osób doznających przemocy i dla osób ją stosujących.

W sytuacjach tego wymagających osoby doświadczające agresji mogą też skorzystać ze wsparcia socjalnego, rzeczowego i finansowego. W niektórych przypadkach wszczęta zostaje Procedura „Niebieskie Karty”.

Reaguj na przemoc

Tylko w październiku br. specjaliści obsługujący telefon: 797 909 112 odebrali 30 zgłoszeń od gdańszczanek i gdańszczan. Zadzwoniły zarówno osoby doświadczające różnych form przemocy, jak i świadkowie problemu, którzy zdecydowali się zareagować. Zgłoszenia dotyczyły zwłaszcza zachowań agresywnych wobec kobiet i dzieci oraz w stosunku do osób starszych. Przemoc stosowali bliscy, ludzie z najbliższego otoczenia.

Żaden sygnał dotyczący problemu, nawet przekazany anonimowo nie pozostaje bez echa, bez odpowiedniej reakcji specjalistów i służb. W ramach MSIK działa ponad 30 instytucji, organizacji pomocowych na terenie miasta. Kierując się potrzebami człowieka, można szybko uruchomić wsparcie dostosowane do jego życiowej sytuacji. Działania MSIK koordynuje gdański MOPR.

Sylwia Ressel, MOPR w Gdańsku. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pixabay.

24 listopada 2021