Wykluczenie społeczne

Mazowsze. Wyłoniono najlepszych wolontariuszy 

Znamy laureatów XI edycji konkursu Mazowieckie Barwy Wolontariatu. W pięciu kategoriach wyłoniono pięciu laureatów i wyróżniono osiem osób. Oceniano zaangażowanie, innowacyjność, skuteczność oraz partnerstwo w podejmowanych przez wolontariuszy działaniach.

  • Kategoria indywidualny wolontariat

Laureat: Małgorzata Góral – nauczycielka w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Płońsku oraz prezes Stowarzyszenia na rzecz Osób z Dysfunkcjami Rozwoju „Spadochron”.

Wyróżnienie:

Karol Tomasz Krajewski – wieloletni działacz społeczny, organizator imprez i akcji charytatywnych na rzecz płockich studentów oraz mieszkańców Płocka.

Marzena Dobraczyńska – zaangażowana w szereg inicjatyw społecznych, pomocowych i wolontariackich.

  • Kategoria wolontariat grupowy

Laureat: Beata Katarzyna Żakieta, Luiza Korpowska – opiekunki w „Internackim Klubie Wolontariusza” przy Zespole Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku.

Wyróżnienie:

WolonWariaci – Grupa działa od maja 2019 r. Skupia osoby z terenu gminy Chorzele, Jednorożec i Przasnysz. Jej celem jest przede wszystkim wsparcie dla chorych, potrzebujących leczenia w rzadkich i skomplikowanych chorobach.

Apostolat Miłosierdzia – Pomysłodawcą i organizatorem grupy, która liczy obecnie około 80 dorosłych osób, jest ks. Mateusz Czubak. Apostolat Miłosierdzia podejmuje różne działania na rzecz osadzonych w Zakładzie Karnym w Siedlcach oraz osób w kryzysie bezdomności z Siedlec.

  • Kategoria szkolne/przedszkolne koło wolontariatu

Laureat: Szkolna Rada Wolontariatu działająca w Szkole Podstawowej im. Stanisława Konarskiego w Raciążu.

Wyróżnienie:

Szkolne Koło Wolontariatu ZS4 Mława – od 2017 r współpracuje z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Mławie.

„Akademia Dobra” – wolontariat przy Szkole Podstawowej w Baboszewie, powstała w 2015 r. i w jej szeregach od tamtej pory jest około 100 osób.

Szkolne Koło Wolontariatu przy Szkole Podstawowej nr 1 w Warce – od prawie 20 lat współpracuje z Placówką Socjalizacyjną PANDA (wcześniej: Domem Małego Dziecka w Kozienicach), organizując zbiórki maskotek, imprezy karnawałowe, zajęcia nauki tańca, wspólne wyjazdy i spływy kajakowe.

  • Kategoria wolontariat seniorów

Laureat: Ewa Szczepańska – pomaga jako wolontariusz w Hospicjum Stacjonarnym im. św. Patryka w Otwocku, od pierwszego dnia jego utworzenia w 2000 r.

Wyróżnienie:

Stanisława Róg – emerytka, osoba szanowana w gminie Warka, jak i w swojej rodzinnej miejscowości Nowa Wieś, w której przez wiele lat była dyrektorem szkoły podstawowej. Inicjatorka i liderka Klubu Seniora „Czerwone Jabłuszko” w Nowej Wsi.

  • Kategoria wolontariat w celu przeciwdziałania Covid-19

Laureat: Pogotowie Harcerek i Harcerzy Okręgu Mazowieckiego ZHR – w marcu 2020 r. około 230 wolontariuszek i wolontariuszy postanowiło nieść pomoc mieszkankom i mieszkańcom m.st. Warszawy.

Źródło: oprac. za Radiem Plus. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pixabay.

23 listopada 2021