Niepełnosprawność

Elbląg. Sporty wodne bez barier dla osób niepełnosprawnych

W Polskim Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Elblągu w ramach programu ERASMUS + Sport, realizowany jest projekt „Aquality. Realizowany jest on w partnerstwie organizacji z Francji, Portugalii i Polski zajmujących się wspieraniem osób z niepełnosprawnościami, w tym szczególnie z niepełnosprawnością intelektualną a koordynowany przez Departament we francuskiej Bretanii – Finistere.

Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Elblągu we współpracy z Bałtyckim Centrum Nurkowym „Seawave” w Elblągu jest organizatorem trwającego właśnie drugiego już spotkania międzynarodowego partnerów.

– Głównym celem projektu jest promowanie sportów wodnych w środowisku osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz wypracowanie dobrych praktyk i metod wprowadzania wybranych sportów wodnych do ich aktywności fizycznej oraz rekreacji. Uczestnikami projektu są oczywiście osoby z niepełnosprawnością intelektualną oraz ich środowisko – rodzina, przyjaciele oraz terapeuci/nauczyciele – podkreśla Michalina Dulny, elbląska koordynatorka projektu.

Podczas spotkań międzynarodowych uczestnicy wspólnie uprawiają sporty wybrane przez poszczególnych partnerów: Portugalia – kajakarstwo, Francja – aquatic walking, Polska – nurkowanie oraz wspólny sport – pływanie na SUP (stand-up-paddle). Między spotkaniami odbywają się sesje eksperymentalne, podczas których wypracowywane są innowacyjne i przede wszystkim dostosowane do potrzeb i możliwości osób z niepełnosprawnością intelektualną metody pracy i wdrażania ich do korzystania ze sportów wodnych w wolnym czasie.

– Na tę chwilę jesteśmy w połowie projektu i widoczne już są pewne pierwsze wnioski, takie jak: potrzeba dostosowania bazy sprzętowej w każdym z krajów (np. w zakresie odpowiedniej wielkości strojów – pianek, odpowiedniej i zróżnicowanej wielkości desek SUP),  potrzeba odpowiedniego przygotowania kadry wspierającej uczestników podczas aktywności w wodzie oraz opisanie metodyki pracy, która będzie mogła być powielana i dostosowywana, potrzeba włączenia do uprawiania sportów wodnych rodzin osób z niepełnosprawnością – tłumaczy Michalina Dulny.

Organizatorzy mają nadzieję, że dzięki udziałowi w projekcie uczestnikom uda się rozszerzyć wachlarz własnych zainteresowań i będą w większym stopniu korzystać z okolicznych możliwości uprawiania sportów wodnych, jak choćby w przystani Grupy Wodnej, gdzie uczestnicy mieli możliwość bezpiecznego zapoznania się ze sportami wodnymi.

Źródło informacji i zdjęcia: PSONI Elbląg

14 czerwca 2023