Video

Dostępne i bezpieczne czy jednak nie? – pierwsza taka dyskusja w Polsce

4 września w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie odbyła się pierwsza konferencja naukowa: „Bezpieczeństwo i dostępność obiektów użyteczności publicznej”.

– Postanowiliśmy zaprosić w jedno miejsce architektów, prawników, lekarzy, dyrektorów szpitali – ale przede wszystkim  – przedstawicieli środowiska osób z niepełnosprawnościami, po to, by wspólnie wypracowywać dobre standardy, które sprawią, że szpitale staną się obiektami dostępnymi dla wszystkich, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnościami – tłumaczył dyrektor Marcin Jędrychowski.

Dodał także, że większość nowoczesnych obiektów to obiekty, które są dostosowane wyłącznie do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową, natomiast pomijają potrzeby osób z niepełnosprawności wzroku i z niepełnosprawnością słuchu. Dlatego, jak mówi – chcemy oddolnie – poprzez głos tych wszystkich środowisk i poprzez wspólne stworzenie pewnych rozwiązań – zwrócić uwagę na problem który funkcjonuje, a który stosunkowo niedużym nakładem środków finansowych można rozwiązać, aby uzyskać efekt na którym nam najbardziej zależy.

Konferencja to jednak nie tylko dyskusje, ale też czas na prezentację konkretnych przykładów, jak wygląda kwestia dostępności w szpitalach w całej Polsce. O tym, na jakie udogodnienia, a jakie trudności napotykają osoby z niepełnosprawnościami w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie opowiada prezentowany film. Pokazuje, że – nawet przed tak nowoczesną placówką jak ta – wciąż jeszcze wiele wyzwań w temacie dostępności.

Źródło: su.krakow.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. archiwum.

4 września 2023