News

Człowiek bez barier 2023

5 grudnia poznaliśmy tegorocznych laureatów konkursu „Człowiek bez barier”! Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w Zamku Królewskim w Warszawie.

Celem konkursu „Człowiek bez barier” jest promocja osób z niepełnosprawnością, których społeczna aktywność, zaangażowanie i postawa są dla innych przykładem i źródłem motywacji do przełamywania barier w życiu codziennym.

To już 21. edycja konkursu. Z grona 20 półfinalistów Jury wyłoniło „Człowieka bez barier 2023”, “Młodego Człowieka bez barier 2023” i troje równorzędnie wyróżnionych. Zostały również wręczone: Nagroda dla Osobowości Internetowej i Nagroda Publiczności.

  • Główną nagrodę, czyli tytuł tegorocznego „Człowieka bez barier” otrzymał Przemysław Wieczorek.

To pedagog, wychowawca, terapeuta, sportowiec i człowiek głębokiej wiary. Jego droga do zawodowego spełnienia i sukcesów wiodła przez traumy z dzieciństwa, szpitale psychiatryczne, wyniszczające narkotyki i skok pod pociąg. Mimo to został wolontariuszem, pracował z niepełnosprawnością intelektualną, zdobywał wykształcenie i zawód.

  • Nagrodę dla osobowości internetowej przyznało Przemysławowi Świerczowi. 

Jest on byłym reprezentantem Polski w ampfutbolu, kapitanem drużyny, trenerem mentalnym i sportowym młodzieży oraz biznesowym mówcą motywacyjnym. Treściami sportowymi i motywacyjnymi dzieli się w swoich mediach społecznościowych.

  • Nagrodę publiczności otrzymała Maja Kopeć.

W wieku 15 lat napisała pierwszą książkę, jednak nie widzi się w roli pisarki. Najlepiej czuje się jako aktywistka – w takiej roli pojawiła się w Stowarzyszeniu Tęczowe Opole – najpierw jako wolontariuszka, później koordynatorka zespołu ds. mediów społecznościowych, a w końcu członek zarządu.

  • Po raz drugi w historii konkursu przyznany został tytuł młodego człowieka bez barier. Otrzymała go 14-letnia Wanessa Bąkowska.

Jest ona utalentowaną artystką, ma za sobą 16 wystaw, a jej praca trafiła na Dwór Królewski w Wielkiej Brytanii. Poza malarstwem projektuje ubrania.

  • W tym roku kapituła zainagurowała nową kategorię „Senior bez granic”, Inspiracją do stworzenia nowej kategorii jest Krystyna Krążek, która otrzymała tegoroczną nagrodę. 

Przez 32 lata pracowała ona w Hucie, wychowywała dzieci, prowadziła dom i była aktywną uczestniczką wspólnoty kościelnej. 8 lat temu zaangażowała się w działalność charytatywną zakładając z córką parafialny zespół Caritas. Pomagać nie przestała nawet wtedy, kiedy zaczęła tracić sprawność. Zdiagnozowano u niej Parkinsona wtórego – pół roku po diagnozie usiadła na wózek, chwilę później przestała mówić. Nie przestała jednak pracować.

Ponadto wyróżnienia otrzymali:

  • Dominika Kozłowska – niesłysząca aktorka teatralna i filmowa,
  • Krystian Nowak – ekspert dostępności, twórca artykułów, poradników i filmów edukacyjnych
  • Karol Pabich – niewidzący i niesłyszący artysta i absolwent grafiki projektowej.

Konkurs patronatem objęła małżonka prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda, która w przesłaniu wideo pogratulowała tegorocznym laureatom.

Są państwo przykładem niezwykłej wytrwałości w dążeniu do wyznaczonego sobie celu. Samozaparcie, świadomość własnej wartości i wykorzystanie umiejętności pozwoliły Państwu zaistnieć i sprawdzić się w obszarach państwa zainteresowań. Teraz życzę kolejnych wspaniałych przedsięwzięć i determinacji takiej jak dotychczas w spełnianiu zamierzeń, które ostatecznie zmieniają świat wokół Państwa na lepsze. Państwa przykład może być inspiracją dla innych i dowodem na to, że realizowanie marzeń i ambicji prowadzi prostą drogą do rozwoju zarówno osobistego, jak też zawodowego i społecznego. Tę postawę cenimy u państwa najbardziej i jesteśmy za nią dogłębnie wdzięczni 

– zwróciła się do uczestników konkursu. 

Źródło: internet. Zdjęcie – fot materiały prasowe.

5 grudnia 2023