Niepełnosprawność

Chorzów. Od 35 lat pomagają niepełnosprawnym

Ponad trzy dekady temu grupa rodziców postanowiła założyć w Chorzowie oddział Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. W jego ramach działają aż cztery placówki, a w planach jest już stworzenie kolejnej.

Dokładnie w 1989 roku, w jednym z chorzowskich przedszkoli integracyjnych, spotkała się wyjątkowa grupa rodziców osób z niepełnosprawnościami, która zdecydowała wziąć sprawy w swoje ręce i stworzyć miejsce, w którym dzieci z upośledzeniem umysłowym znajdą odpowiednie warunki do dalszego rozwoju. Inicjatorki przedsięwzięcia – psycholog Kazimiera Szołtysek oraz pedagog Małgorzata Brzozowska, spośród osób deklarujących chęć podjęcia pracy społecznej, wybrały siedmiu wspaniałych rodziców, którzy dzięki swojemu zaangażowaniu i determinacji w ciągu zaledwie dwóch lat osiągnęli zamierzony cel, zakładając oddział Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI). Wśród nich znaleźli się: Stefania Zbylut, Maria Bursztynowicz, Anna Hałasa, Jolanta Czaplińska, Barbara Sobura, Jadwiga Żłobińska oraz Marek Pogodziński.

Z naszych działań społecznych powstały cztery ośrodki. Chciałabym serdecznie podziękować wszystkim za to, że wspólnymi siłami działaliśmy przez tyle lat oraz za to, że nadal jesteśmy w tym razem i cały czas wspieramy placówki. To jest dla nas bardzo ważne, bo sami mamy dzieci niepełnosprawne i po prostu musimy dla nich żyć  

– podkreśla Jadwiga Żłobińska, współzałożycielka chorzowskiego PSONI.

Ośrodki, o których mówi Jadwiga Żłobińska to: 31-letni Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy, 30-letni Warsztat Terapii Zajęciowej, 14-letni Ośrodek Wczesnej Interwencji oraz 10-letni Ośrodek Wsparcia – Dzienny Dom Pobytu. Wszystkie z nich działają na rzecz wyrównywania szans osób z upośledzeniem umysłowym, a przy tym tworzą im odpowiednie warunki, prowadzą ich ku aktywnemu uczestnictwu w życiu społecznym oraz wspierają ich rodziny.

Mimo zrobienia już tak wiele, owa grupa rodziców, nie spoczęła na laurach i wciąż ma nowe pomysły na działanie. Obecnie ich największym marzeniem jest stworzenie całodobowego ośrodka z zajęciami terapeutyczno-rehabilitacyjnymi.

Źródło informacji i zdjęcia: tubachorzowa.pl.

8 kwietnia 2024