Niepełnosprawność

Bytom. Ważne miejsce przy Dworcowej

Całkowita ciemność, a wokół ludzkie głosy, przedmioty, uliczny szum. Ciekawość pomieszana ze strachem i bezradnością. Między innymi takie uczucia towarzyszą gościom, którzy odwiedzają siedzibę otwartej przy ulicy Dworcowej Fundacji Ważni Ludzie, która prowadzi zajęcia edukacyjne i integracyjne przybliżające rzeczywistość osób niewidomych.

Fundacja Ważni Ludzie funkcjonuje już od sześciu lat, a od sierpnia jej nową siedzibą jest lokal przy ulicy Dworcowej 20/2, gdzie niewidomi edukatorzy w ramach przedsiębiorstwa społecznego prowadzą Ważne Miejsce.

Ideę stworzenia Ważnego Miejsca, które prowadzą osoby niewidome, podchwyciliśmy od Warszawy, gdzie powstała Niewidzialna Wystawa, czyli specjalnie wyposażone i wyciemnione pomieszczenie, w którym można przez krótką chwilę skonfrontować się z tym, z czym mierzą się osoby niewidome 

– mówi Zofia Wojnar, zastępczyni prezesa Fundacji Ważni Ludzie.

Nie widzieć, by otworzyć oczy

W ofercie Ważnego Miejsca nie brak więc zajęć edukacyjnych, integracyjnych, licznych szkoleń dla dzieci, młodzieży, seniorów czy pracowników firm.

Choć wiele się już zmieniło w kwestii postrzegania osób z niepełnosprawnością, wciąż wielu z nas nie wie jak zachować w kontakcie z osobą niewidomą, jak jej pomóc i czy w ogóle spieszyć z pomocą. Tu potrzebna jest edukacja, empatia i dobra wola, wówczas unikniemy nieporozumień, negatywnych emocji. My podpowiadamy, jak to robić 

– mówi Wojciech Dulski, edukator Ważnego Miejsca.

Jak mówią edukatorzy, odwiedzający ich goście, zwłaszcza ci najmłodsi mają mnóstwo pytań, co widzą osoby niewidzące, na czym polega czytanie i brajlem czy jakie nowinki technologiczne pomagają im w codziennym funkcjonowaniu. Na te i wiele innych pytań znajdują odpowiedź podczas warsztatów w Ważnym Miejscu.

Kilkadziesiąt lat temu edukacja osób niewidomych wyglądała zupełnie inaczej, teraz mamy dostęp do zdobyczy cywilizacji. W kieszeni mam telefon, a w nim dostęp do licznych aplikacji, które ułatwiają mi życie. Jest też aplikacja Be My Eyes, która łączy osoby niewidome ze społecznością widzących wolontariuszy 

– tłumaczy edukator Patryk Hyla.

Spacer i kolacja w ciemności

Ponieważ nic tak nie uczy jak osobiste doświadczenia, edukatorzy Ważnego Miejsca zapraszają do odkrywania Tajemnicy Ciemności podczas udziału w kolacji lub spacerze.

Zarówno kolacja, jak i spacer, odbywają się w całkowitej ciemności, co pozwala uczestnikom poczuć świat innymi zmysłami, na ogół zdominowanymi przez wzrok.

W ciemności można zjeść u nas kolację. Serwowane dania są niespodzianką, która pozwoli naszym gościom odkryć bogactwo smaków i aromatów, opierając się jedynie o zmysł smaku i węchu. Gotuje dla nas Restauracja Czapla 

– mówi Nicola Sroczyńska, edukatorka.

Źródło informacji i zdjęcia: bytom.pl

28 stycznia 2024