Niepełnosprawność

Bytom. 40 lat Wspólnoty Burego Misia

Na pytanie co 40 lat temu dało początek stowarzyszeniu – odpowiadają – miłość. Wspólnota Burego Misia w Kościerzynie zrzeszająca osoby z niepełnosprawnością (Bure Misie) oraz wolontariuszy (Bure Niedźwiedzie) ma też swoje ognisko w Bytomiu.

W poniedziałek, 18 września w Teatrze Rozbark odbyły się jubileuszowe uroczystości z udziałem prezydenta Mariusza Wołosza, który złożył przedstawicielom bytomskiej wspólnoty podziękowania za zaangażowanie i otwarte serca.

Wspólnota powstała w 1983 roku, a jej założycielem jest ks. Czesław Marchewicz CR, nazywany przez członków wspólnoty „Kubą”. Wspólnota Burego Misia jest wspólnotą ewangeliczną, która opiera się na zasadach Ewangelii.

Działaniem wspólnoty jest przyjaźń i troska o osoby niepełnosprawne intelektualnie lub ruchowo. Dlatego każde z trzech ognisk wspólnoty (Bytom, Kraków, Poznań) wyłania służby kwatermistrzowskie, czuwające nad wspólnotą.

– Do bytomskiej wspólnoty należy około 40 Burych Misiów i 40 Burych Niedźwiedzi – mówi Michał Jaszek, lider Bytomskiego Ogniska.

***

Koncert Polskiej Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej oraz przedstawienie w wykonaniu Bytomskiej Wspólnoty Burego Misia, otworzyły jubileuszowe odchody, ale to nie koniec świętowania.

Od 3 do 31 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej prezentowana będzie wystawa zdjęć przedstawiających 40 lat działalności wspólnoty.

Z kolei 8 października o 15.00 w Kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny odprawiona zostanie msza święta dziękczynna za 40 lat istnienia Wspólnoty Burego Misia.

Źródło: bytom.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

19 września 2023