Wykluczenie społeczne

Bydgoszcz. Zakończenie konsultacji „Programu działań na rzecz równego traktowania”

Do 31 maja bydgoszczanie mogli w ramach konsultacji społecznych zgłaszać uwagi dotyczące „Programu działań na rzecz równego traktowania”. Niektóre jego zapisy budzą jednak zastrzeżenia środowisk broniących rodziny. – Jednym z celów projektu jest promocja gender oraz wprowadzanie tej ideologii do różnych instytucji i szkół – mówią.

Jak informuje zastępca prezydenta Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz, konsultowany program dotyczy przede wszystkim 6 grup szczególnie narażonych na dyskryminację. W czasie opracowywania tego programu, miały one swoich reprezentantów.

– Grupa przesłankowa związana z dyskryminacją ze względu na płeć, druga grupa: ze względu na pochodzenie etniczne i narodowość, trzecia: ze względu na religię, wyznanie, światopogląd: czwarta: ze względu na stan zdrowia, niepełnosprawność, piąta: na orientację seksualną i tożsamość płciową, szósta: ze względu na wiek – wylicza prezydent Waszkiewicz. – W tych grupach były opracowywane diagnozy i powstało 58 kierunków, takich rekomendacji. Najwięcej problemów, jakie zgłaszają mieszkanki, mieszkańcy do naszego miasta, to są problemy osób z niepełnosprawnościami.

Proponowane w programie działania, to m.in. dostęp do bezpłatnej pomocy psychologicznej i medycznej bez klauzuli sumienia, akcje edukacyjne czy szkolenia z tzw. języka inkluzywnego dla pracowników poszczególnych placówek i instytucji.

Bydgoski Ruch Światło-Życie zachęcał, by zabrać głos w konsultacjach. „Wiemy, jakie mogą być konsekwencji promowania ideologii gender dla naszych dzieci, rodzin i całego społeczeństwa” – czytamy w apelu.

Jeżeli Program uzyska akceptację mieszkańców, a następnie radnych, będzie realizowany do 2028 roku.

Źródło: oprac. za radiopik.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

31 maja 2023