Aktualia

Sosnowiec. Marsz przeciwko przemocy 

Kilkaset osób – dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe wzięły 31 maja udział w sosnowieckim marszu przeciwko przemocy. Organizatorem wydarzenia był Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Co trzecie dziecko w wieku szkolnym doświadcza przemocy rówieśniczej. Jest popychane, szturchane, kopane, szczypane, czy przewracane. Coraz bardziej powszechne zjawisko to cyberprzemoc i hejt.

Co piąty sosnowiecki uczeń padł ofiarą agresji psychicznej we własnym domu. Co trzeci doświadczył przemocy fizycznej ze strony rodziców. Około 13-15 procent dzieci jest świadkami przemocy w rodzinach.

W szkołach młodzież zmaga się z wykluczeniem społecznym.

Marsz jest to po to żebyśmy wspólnie jako mieszkańcy Sosnowca powiedzieli dość przemocy! stop przemocy! nie zgadzamy się z przemocą, wszelką przemocą. Nie tylko przemocą domową, ale także tą stosowaną w przestrzeni publicznej – powiedziała Agnieszka Sekunda z sosnowieckiego MOPSu.

Marsz to jeden z elementów realizowanego w mieście programu profilaktyki antyprzemocowej zatytułowanego „Ludzie ludziom… – budowanie systemu wartości młodego człowieka we współczesnym świecie”.

Celem projektu jest propagowanie działań związanych z profilaktyką i przeciwdziałaniem przemocy i mowie nienawiści. Chodzi też o podnoszenie świadomości młodzieży i osób dorosłych na temat negatywnych konsekwencji wynikających z występowania przemocy oraz braku tolerancji i szacunku dla drugiego człowieka.

W jego ramach odbył się już Bieg w Szpilkach, konkurs filmowy na temat przemocy, gra terenowa oraz warsztaty profilaktyczne prowadzone przez policję.

Projekt „Ludzie ludziom… – budowanie systemu wartości młodego człowieka we współczesnym świecie” potrwa do października. Jest on skierowany do osób dorosłych, a także młodzieży starszych klas szkół podstawowych oraz pierwszych i drugich klas szkół średnich.

Źródło informacji i zdjęcia: eska.pl.

 

31 maja 2023