Niepełnosprawność

Podlasie. Poprawa warunków dla niepełnosprawnych dzięki środkom przekazanym przez PFRON

Półtora miliona złotych na stworzenie lepszych warunków dla osób z niepełnosprawnościami. Dzięki Państwowemu Funduszowi Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Białystok i Łomża dostosują do ich potrzeb trzy kolejne budynki.

Zespół Szkół Gastronomicznych w Białymstoku, do którego uczęszczają uczniowie z niepełnosprawnościami, już niedługo będzie miał nową salą gimnastyczną, dostosowaną do ich potrzeb.

– To ułatwia kwestie związane z sanitariatami, kwestią korytarzy, wejść – mówił Przemysław Tuchliński, zastępca prezydenta Białegostoku.

Nowa sala gimnastyczna powstanie też w V Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku. Tu pomoże dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

– W ramach funduszu osób niepełnosprawnych, środków do samorządu województwa podlaskiego, w ramach tego działania trafia coraz więcej – powiedział dr Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego.

Pieniądze z tej puli, trafią też do osób z niepełnosprawnościami w Łomży. W Zespole Szkół Specjalnych zostanie wybudowany pion kuchenny wraz ze wszystkimi instalacjami i wyposażeniem.

– Ta decyzja ucieszyła niezwykle całą społeczność Zespołu Szkół Specjalnych. Jest to środowisko niezwykle ważne dla nas samorządowców i wspólnie możemy się cieszyć z ogromnego sukcesu – dodał Mariusz Chrzanowski, prezydent Łomży.

W tym roku z PFRON-u do województwa podlaskiego popłynęło ponad 13 milionów złotych. To więcej niż w poprzednich latach.

– Bardzo się cieszymy jako zarząd województwa podlaskiego, że tych inwestycji, które mają na celu poprawić dostępność do budynków użyteczności publicznej w naszym regionie jest coraz więcej – mówił dr Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego.

To chociażby inwestycje w dwóch szkołach specjalnych: sala gimnastyczna w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym i nowy budynek dydaktyczny w Zespole Szkół nr 16 w Białymstoku. Wartość wszystkich podpisanych umów to blisko 4 miliony złotych.

Źródło: oprac. za bialystok.tvp.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

31 maja 2023