News, Wykluczenie społeczne

Badanie uprzedzeń Polaków. Kogo nie akceptujemy, kogo nie lubimy?

Badanie uprzedzeń wśród Polaków wskazało, względem jakich osób jesteśmy najmniej tolerancyjni i nie chcielibyśmy nie tylko wchodzić z nimi w związki, ale nawet się przyjaźnić. Odpowiedzi kobiet często dość mocno różniły się od tych, których udzielali mężczyźni.

Badanie przeprowadzone przez agencję badawczą Inquiry na reprezentatywnej grupie 1012 respondentów (474 mężczyzn i 538 kobiet) pozwoliło sprawdzić polskie uprzedzenia względem innych narodowości, różnych wyznań, pochodzenia społecznego oraz sytuacji życiowej, chorób i dolegliwości. Nie mogło również zabraknąć pytań o uprzedzenia pod względem seksualności — Polska bowiem nie od dziś ma łatkę kraju homo- i transfobicznego, co zawdzięczamy nietolerancyjnemu prawodawstwu, plasującemu nasz kraj na ostatnim miejscu rankingu ILGA spośród krajów Unii Europejskiej (to najważniejszy europejski ranking badający poziom równouprawniania osób LGBT+ żyjących w Europie).

Pierwsze pytanie z badania dotyczyło hipotetycznej sytuacji, w której dorosłe dziecko miałoby przyprowadzić do domu nieznaną nam wcześniej osobę partnerską. Respondenci zostali poproszeni o wskazanie osób, które byłyby trudne do zaakceptowania jako partner lub partnerka dla potencjalnego syna i dla potencjalnej córki.

Najwięcej, bo aż 80 proc. pytanych, nie chciałaby, aby ich dziecko związało się z osobą uzależnioną od alkoholu, hazardu lub narkotyków. Trzy kolejne najczęściej udzielane odpowiedzi negatywne dotyczą osób z wyrokiem (skazanych lub z wyrokiem w zawieszeniu) – 64 proc. respondentów; osób, które odbyły karę więzienia – 62 proc. oraz osób wyznających Islam – 60 proc. Wynik przewyższający 50 proc. uzyskały jeszcze takie odpowiedzi jak: osoba dużo starsza od dziecka, osoba z niepełnosprawnością intelektualną, osoba transpłciowa, Arab/Arabka i osoba w kryzysie bezdomności. Odpowiedzi „osoba tej samej płci” udzieliło 45 proc. respondentów.

Jeśli spojrzymy oddzielnie na odpowiedzi przez kobiety i mężczyzn, to zobaczymy, że w przypadku wyżej opisywanych odpowiedzi to kobiety były bardziej kategoryczne w swoich osądach (uzależnienia, osoby z wyrokami, recydywiści/recydywistki oraz osoby wyznające Islam) różnica to aż 10 punktów procentowych. Dwa warte wskazania przypadki, w których to mężczyźni mieliby większy problem z akceptacją niż kobiety to sytuacje, w których partnerem/partnerką dziecka miałaby osoba cierpiąca na nadwagę lub osoba z dużą niedowagą (kolejno: 37 do 29 proc. i 26 do 19 proc.).

Kolejny segment nie dotyczył dzieci, tylko związków, w które respondenci i respondentki nie chcieliby wejść. Również tutaj najczęściej wymienianą odpowiedzią jest związek z osobą uzależnioną od alkoholu, hazardu lub narkotyków (85 proc.). Na drugim miejscu (84 proc odpowiedzi) znalazła się odpowiedź „osoby tej samej płci”, co bardziej niż o uprzedzeniach mówi nam o orientacji seksualnej respondentów. Trzecią odpowiedzią było natomiast „jest transpłciowa”, jak odpowiedziało 79 proc. respondentów, co daje nam dość wyraźny sygnał na temat transfobii polskiego społeczeństwa. Kolejne odpowiedzi to: osoba z niepełnosprawnością intelektualną (76 proc.), osoba wyznająca islam (66 proc.), osoba z wyrokiem lub po odsiadce (63 proc. i 61 proc.), Arab/Arabka (58 proc.), Rom/Romka (57 proc.) oraz osoba w kryzysie bezdomności (57 proc.).

Również w tym przypadku kobiety wykazywały większe uprzedzenia względem wyżej wymienionych osób, natomiast mężczyźni odpowiadali bardziej stanowczo na pytania dot. związków z osobami z otyłością, dużo starszych i dużo wyższych. Jeśli chodzi o osoby dużo niższe, to możliwość wejścia w taki związek odrzucało 19 proc. respondentów i aż 59 proc. kobiet.

Trzecie pytanie dotyczyło niechęci do zawarcia potencjalnej przyjaźni. Również tutaj najczęściej wymienianą odpowiedzią były osoby uzależnione od alkoholu, hazardu lub narkotyków (52 proc.). W tym segmencie respondenci byli najmniej radykalni, ponieważ druga odpowiedź (wyznawcy islamu) to już 34 proc. respondentów. Kolejną grupą są osoby transpłciowe, z którymi nie chciałoby się przyjaźnić 32 proc. respondentów — osoby biorące udział w badaniu są bardziej otwarte na przyjaźń z osobami z wyrokiem lub tymi, które odbyły karę więzienia. Tylko co trzecia osoba nie zdecydowałaby się na przyjaźń z osobą z niepełnosprawnością intelektualną.

Źródło: oprac. za noizz.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

9 stycznia 2022