Niepełnosprawność

Apel Związku Powiatów Polskich. Dotacja na koszty obsługi wsparcia osób niepełnosprawnych jest niewystarczająca

Związek Powiatów Polskich apeluje o zwiększenie środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeznaczonych dla samorządów na prowadzenie postępowań związanych z przyznawaniem wsparcia osobom z dysfunkcjami zdrowotnymi.

Ten temat był omawiany podczas posiedzenia zespołu ds. ochrony zdrowia i polityki społecznej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, które odbyło się 14 lutego br. Chodzi o dotację przysługującą powiatom na podstawie art. 54 ustawy z 27 listopada 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 573 ze zm.). Zgodnie z nim samorząd otrzymuje na pokrycie kosztów obsługi kwotę wynoszącą nie więcej niż 2,5 proc. środków wykorzystanych na realizację zadań z zakresu rehabilitacji społecznej i zawodowej. Zalicza się do nich m.in. udzielanie dofinansowania do turnusów rehabilitacyjnych, sprzętu rehabilitacyjnego, zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze oraz na likwidację barier architektonicznych. Problem w tym, że taki poziom dotacji utrzymuje się od wielu lat i jest niewystarczający.

Co więcej od tego roku powiaty zostały zobligowane do obsługi spraw dotyczących przyznania pomocy z zakresu rehabilitacji społecznej i zawodowej za pośrednictwem Systemu Obsługi Wsparcia (SOW). W założeniu takie rozwiązanie powinno sprzyjać obniżaniu kosztów, bo całe postępowanie jest prowadzone w formie elektronicznej, ale większość osób niepełnosprawnych wciąż składa wnioski na papierze.

ZPP podkreśla, że liczba wniosków składanych w tradycyjny sposób sięga 98 proc. To oznacza, że samorządy nie tylko nie zaoszczędzą na kosztach obsługi, ale wręcz będą musiały przeznaczyć na to więcej czasu, bo pracownicy muszą wprowadzać dane z wniosków papierowych do SOW. Nie wszystkie gminy dysponują też odpowiednim sprzętem pozwalającym np. skanować załączniki do wniosku.

To wszystko spowodowało, że ZPP zwrócił się o rozważenie możliwości zwiększenia dotacji na obsługę zadań do 4 proc.

Źródło: oprac. za msn.com. Zdjęcie ilustracyjne – fot.Pixabay.

17 lutego 2022