Niepełnosprawność

Pod Szyndzielnią ma powstać Centrum Dostępności Górskiej i Turystyki Zrównoważonej 

Grupa Beskidzka Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego otrzymała od władz województwa śląskiego dotację w kwocie 500 tys. zł na przygotowanie dokumentacji technicznej i koncepcji Śląskiego Centrum Dostępności Górskiej i Turystyki Zrównoważonej. 

Pierwszy tego typu obiekt w Europie ma powstać pod Szyndzielnią w Bielsku-Białej, w bliskim sąsiedztwie z al. Armii Krajowej. To tam znajduje się teren przekazany górskim ratownikom przez władze miasta jeszcze w 1997 roku.

Centrum Dostępności Górskiej i Turystyki Zrównoważonej będzie kompleksem, w skład którego będą wchodzić zaplecze szkoleniowe, treningowe, rehabilitacyjne, a także Centralna Stacja Grupy Beskidzkiej GOPR.

– Przede wszystkim jednak nasz projekt ma zwiększyć dostępność Beskidów dla osób z niepełnosprawnościami – wyjaśnia Marcin Szczurek, naczelnik Grupy Beskidzkiej GOPR i dodaje także, że punktem wyjścia do pomysłu o Centrum była akcja pt. „Beskidy bez barier”, którą ratownicy GOPR realizowali razem z Miastem Szczyrk przez ostatnie dwa lata.

Dzięki temu projektowi kilkaset osób miało okazję – pod opieką i nadzorem ratowników – doświadczyć pięknej przyrody, którą oferują Beskidy. Osoby z niepełnosprawnością fizyczną lub umysłową mogły w ramach tzw. cyklu rajdów górskich wjechać koleją gondolową na Halę Skrzyczeńską, pieszo przejść z Hali Skrzyczeńskiej na Zbójnicką Kopę lub dalej na Skrzyczne. Oczywiście, w zależności od kondycji, umiejętności i sprawności fizycznej.

Marcin Szczurek zapewnia również, że projekt to nie tylko budowa obiektu u podnóża Szyndzielni. W planach są przebudowa i dostosowanie szlaków turystycznych. Także ich dodatkowe oznaczenie. W Beskidach powstają też szlaki dla osób niewidzących i niedowidzących.

Wkrótce w Beskidach powinno pojawiać się też więcej tzw. znaczników głosowych, współdziałających ze smartfonem poprzez specjalną aplikację, dzięki której osoby niewidzące lub niedowidzące mogą przemieszczać się szlakiem „między znacznikami”. W miejscu oznaczonym, szczególnym na trasie, aplikacja opowie im o tym, co można zobaczyć. Co ciekawe, znaczniki głosowe działają już w niektórych beskidzkich schroniskach, do czego przyczyniło się stowarzyszenie „Pogranicze bez barier” wraz z urzędem marszałkowskim, realizując projekt przeszkolenia pracowników schronisk pod kątem współpracy z osobami niepełnosprawnymi.

Środki finansowe pochodzą z budżetu regionu. Przekazane przez marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego na ręce przedstawicieli Grupy Beskidzkiej GOPR, służą do przygotowania dokumentacji technicznej i projektowej oraz wszystkich pozostałych formalności związanych z realizacją przedsięwzięcia, które ma wpłynąć na rozwój części południowej województwa. Grupa chce też złożyć stosowny wniosek do Unii Europejskiej. Termin finalizacji inwestycji przewiduje się na rok 2027. Budowa Centrum jest wpisana do strategii rozwoju województwa śląskiego na lata 2021-2027.

Źródło: oprac. za dziennikzachodni.pl. Zdjęcie – fot. Koleje Linowe.

21 listopada 2022