Wykluczenie społeczne

Gdynia. Powstał kolejny środowiskowy dom samopomocy

Od początku listopada w mieście działa Środowiskowy Dom Samopomocy nr 5. To kolejna tego typu placówka, która mieści się przy ul. Maczka 1. Sieć ŚDS, która oferuje dzienne wsparcie mieszkańcom Gdyni, ciągle się rozwija i zapewnia wyspecjalizowaną pomoc. 

W nowej placówce skoncentrowano się na rozwiązaniach zapobiegających wykluczeniu społecznemu seniorów i osób w kryzysie psychicznym. Zajęcia w ośrodku rozpoczęło 50 uczestników.

W Gdyni do tej pory funkcjonowały cztery środowiskowe domy samopomocy (ŚDS), świadczące opiekę dzienną dla mieszkańców miasta. Każdy z nich jest odpowiednio profilowany ze względu na potrzeby swoich podopiecznych. ŚDS przy ul. Wąsowicza specjalizuje się w udzielaniu wsparcia osobom powyżej 55. roku życia z zaburzeniami pamięci (np. w chorobie Alzheimera, otępieniu naczyniopochodnym po udarze mózgu, otępieniu mieszanym, otępieniu w chorobie Parkinsona) lub depresją. ŚDS przy ul. Maciejewicza posiada ofertę terapeutyczną dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną. ŚDS „Dom marzeń”, jedyny prowadzony na zlecenie miasta przez organizację pozarządową, specjalizuje się również w ofercie dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Z kolei istniejący od lat ŚDS przy ul. Maczka oferuje wsparcie terapeutyczne i aktywizujące dla osób dorosłych z diagnozą choroby psychicznej. Natomiast nowa placówka ma bliźniaczy profil jak ŚDS przy ul. Wąsowicza.

Kadra ośrodka liczy 18 osób, wśród nich są m.in. opiekunki, fizjoterapeuci, rehabilitanci, pielęgniarki, instruktor terapii zajęciowej, pracownik socjalny i obsługa kuchni.

Ponieważ wielu podopiecznych ma demencję, w ofercie nowego ŚDS dużą uwagę przywiązano do treningów pamięci i umiejętności społecznych, aby seniorzy nie zapomnieli codziennych czynności, które wykonują w domu. W ośrodku przy ul. Maczka prowadzone są również zajęcia usprawniające ze sprzętem sportowym, prowadzona jest rehabilitacja i fizjoterapia. W ogrodzie na terenie ośrodka znajduje się słupek sensoryczny i ławka rehabilitacyjna, umożliwiające terapię manualną.

50 podopiecznych, ze względu na sytuację pandemiczną, uczęszcza na zajęcia rotacyjnie. Dziennie do ŚDS może przyjść 30 osób. Ponadto placówka otrzymała środki na modernizację i w niektórych pomieszczeniach trwają jeszcze prace remontowe. Powstanie m.in. osobny gabinet do muzykoterapii i arteterapii.

Uczestnicy ŚDS będą mogli również skorzystać z tzw. sali do wyciszenia się, aby poczuć się bardziej komfortowo czy odpocząć między zajęciami. Wyposażenie pokoju obejmuje wygodne siedziska oraz delikatne oświetlenie.

Kadra w najbliższych tygodniach zamierza nawiązać bliższą współpracę z rodzinami uczestników zajęć. Planowane są indywidualne konsultacje oraz szkolenia z zakresu opieki nad osobami chorującymi na zespoły otępienne. Zaangażowanie rodzin oraz pozostanie w stałym kontakcie z terapeutami ŚDS, pozwoli wesprzeć proces terapii podopiecznych.

Źródło: oprac. za gdynia.pl. Zdjęcie – archiwum MOPS.

17 listopada 2021