Niepełnosprawność

6 września rusza program “Dostępność plus”

6 września wchodzą w życie przepisy, mające ogromne znaczenie dla osób z niepełnosprawnościami. Chodzi o przyjęty jeszcze w 2018 roku rządowy program „Dostępność plus”. 

Chodzi o to, aby z przestrzeni publicznej wyeliminować – nie tylko fizyczne – przeszkody na jakie natykają się osoby w niepełnosprawnościami.

Program obejmuje osiem obszarów:

Obszar architektura – obejmuje poprawę dostępności budynków (np. bloków, mieszkań, instytucji publicznych) i otaczającej nas przestrzeni (np. parków). W ramach tego obszaru uruchomiony został Fundusz Dostępności.

Obszar transport – obejmuje zarówno zapewnienie dostępności w nowo zakupionych autobusach, tramwajach czy pociągach, jak również poprawę dostępności budynków stacji, dworców, przystanków, poczekalni, peronów, itp. W ramach programu uruchomiono w 116 gminach transport indywidualny w systemie ,,od drzwi do drzwi”.

Obszar edukacja – obejmuje dostosowanie szkół, uczelni, przedszkoli do potrzeb osób wymagających wsparcia np. ze względu na niepełnosprawność. Działanie dotyczy głównie wyposażenia tych placówek w sprzęt do nauczania np. niewidomych czy niesłyszących uczniów, ale także lepsze oznaczenie pomieszczeń i korytarzy, czy przygotowania nauczycieli do pracy z uczniami z różnymi potrzebami.

Obszar służba zdrowia – obejmuje poprawę dostępności architektonicznej przychodni i szpitali, wyposażenie w sprzęt ułatwiający komunikację (z osobą niesłyszącą, z osobą z zaburzeniami mowy) oraz swobodne poruszanie się (oznaczenia, podjazdy, odnośniki). W działaniu tym m.in. opracowano standard dostępności dla szpitali i przychodni.

Obszar cyfryzacja – obejmuje dostępność serwisów administracji rządowej tak, aby każdy obywatel mógł załatwić sprawę urzędową w szybki i wygodny sposób. Obszar ten dotyczy również nadawców programów telewizyjnych, którzy będą zobowiązani do zapewnienia dostępności odbioru treści dla osób z różnymi niepełnosprawnościami.

Obszar usługi – obejmuje zapewnienie możliwość swobodnego skorzystania z usług powszechnych (komunikacja, poczta, transport, zakupy), także w wersji on-line. Jak również zwiększenie dostępu do różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych i społecznych np. poprzez poprawę dostępności obiektów sportowych, terenów rekreacyjnych oraz zabytków i miejsc kultury.

Obszar konkurencyjność – obejmuje wsparcie przedsiębiorców przy wprowadzaniu innowacyjnych produktów, technologii i usług poprawiających ich dostępność. Wszystkie wspierane projekty mają za cel polepszenie jakości życia społeczeństwa. Projekty te dotyczą różnych dziedzin m.in. ekologii, zdrowia, edukacji.

Obszar koordynacja – to zadanie polegające na zapewnieniu ośrodka koordynującego, którego zadaniem jest tworzenie polityki państwa i zarządzanie procesami w zakresie poprawy dostępności. W ramach tego obszaru powstała również ustawa o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, stanowiąca podstawę prawną dla efektywnego wdrażania dostępności.

czytaj także: https://www.wykluczeni.pl/bedzie-mozna-zlozyc-skarge-na-brak-dostepnosci-placowek-publicznych-dla-osob-z-niepelnosprawnosciami/

Źródło: oprac. za NJ24.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pexels

5 września 2021