Niepełnosprawność

Finałowa gala 8. edycji konkursu „Lider Dostępności”

– Naszą wspólną ambicją jest to, aby wszyscy Polacy – niezależnie od miejsca zamieszkania, wieku czy ograniczeń sprawności – pozostawali jak najdłużej i jak najbardziej aktywni. Aby mogli się cieszyć wszystkim, co stanowi o wszechstronnym i zrównoważonym rozwoju naszego kraju – mówił Prezydent RP Andrzej Duda w nagraniu skierowanym do uczestników finałowej gali 8. edycji konkursu „Lider Dostępności”.

Jak zaznaczył, usuwając przeszkody, które zamykają w domach osoby z niepełnosprawnością, eliminujemy te same czynniki, które ograniczają aktywne życie seniorów. – To ważne, bowiem coraz większa liczba osób w naszym społeczeństwie jest faktem, z którego musimy wyciągnąć wnioski praktyczne – podkreślił.

Podczas finałowej gali, w środę 28 czerwca, w imieniu Prezydenta RP statuetki wręczył laureatom Minister Piotr Ćwik, Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP. W uroczystości wzięła też udział Małżonka Prezydenta Agata Kornhauser–Duda. – Nie chodzi o to tylko, żeby wypełnić wszystkie reguły prawne dotyczące projektowania, ale o to, żeby rzeczywiście w przestrzeni budynki były dostępne dla wszystkich osób – mówiła Pierwsza Dama. Zaapelowała też do architektów o to, by w czasie projektowania łazienek dla osób z niepełnosprawnościami i przewijaków dla dzieci, pamiętali również o montażu przewijaków dla osób dorosłych z niepełnosprawnościami.

Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP Piotr Ćwik zaznaczył, że najważniejszym celem konkursu jest podniesienie świadomości społecznej w kwestii dostosowania przestrzeni publicznej do normalnego funkcjonowania dla osób z niepełnosprawnościami. – To bardzo ważna kwestia dla Pana Prezydenta, dla Pani Prezydentowej i dlatego też Pan Prezydent każdorazowo, już po raz ósmy, obejmuje i całą pracę kapituły, przeprowadzenie konkursu i galę, która się odbywa – swoim honorowym patronatem – podkreślił.

W tym roku Kapituła Konkursu „Lider Dostępności” nie przyznała Grand Prix. Zdecydowała natomiast o przyznaniu ośmiu nagród i dwóch wyróżnień.

Laureatami tegorocznej edycji zostali:

Kategoria PRZESTRZEŃ PUBLICZNA (dwie równorzędne nagrody):
Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy
Promenada Zdrowia w Świnoujściu

Kategoria DUŻY OBIEKT UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ
Centrum przesiadkowe Gliwice

Kategoria OBIEKT USŁUG LOKALNYCH
Oficyna Towarzystwa Przytułku św. Franciszka Salezego w Warszawie

Kategoria OBIEKT BIUROWO–HANDLOWY
Forest Campus w Warszawie
Wyróżnienie: PZU Park

Kategoria OBIEKT MIESZKALNO–HOTELOWY
Dom Ronalda McDonalda w Warszawie
Wyróżnienie: Centrum Opieki Wytchnieniowej „Dom Światła” w Toruniu

Kategoria OBIEKT ZABYTKOWY
Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu

Kategoria ARCHITEKT/URBANISTA
OVO Grąbczewscy Architekci

Celem Konkursu jest promowanie projektowania uniwersalnego oraz najlepszych rozwiązań urbanistycznych i architektonicznych w zakresie dostosowania budynków i przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

Konkurs Architektoniczno–Urbanistyczny „Lider Dostępności” – objęty Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy – organizowany jest przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji oraz Towarzystwo Urbanistów Polskich.

Źródło informacji: prezydent.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. archiwum

28 czerwca 2023