Niepełnosprawność

Zielona Góra. Warsztaty arteterapii dla osób niepełnosprawnych

Dla osób z niepełnosprawnościami z Zielonej Góry zorganizowano warsztaty arteterapii, czyli terapii przez sztukę. Ideą imprezy było ukazanie niepełnosprawnych jako osób aktywnych i twórczych, integrujących społeczność lokalną. 

Na zajęcia przyjechali niepełnosprawni ze wszystkich ośrodków z Zielonej Góry. Na miejscu czekało na nich kilka punktów. Mogli w nich wybrać, czego najbardziej chcieliby się nauczyć. Malowania na sztaludze, szycia czy może tworzenia mikstur z roślin. W tych warsztatach chodzi przede wszystkim o to, żeby dać tym osobom przestrzeń do wyrażenia siebie.

Najważniejszy jest sam proces tworzenia. Kluczowa jest także integracja z innymi ludźmi. Osoby z niepełnosprawnościami mają też przy tym trening skupienia, relaksu i wyciszenia, bo nie każdemu przychodzi to z łatwością. Efekt końcowy też jest ważny, ale nie najważniejszy.

Terapia przez sztukę przynosi wiele korzyści, zarówno dla osób pełno i niepełnosprawnych. Pozwala zerknąć w głąb siebie, dać upust wyobraźni i skupić się na swoich mocnych stronach. Taki kontakt ze sztuką wpływa też na rozładowywanie wewnętrznych napięć.

Projekt został sfinansowany przez miasto.

Źródło informacji i zdjęcia: gorzow.tvp.pl.

Zielona Góra, niepełnosprawni, arteterapia,

 

28 sierpnia 2022