News, Przemoc domowa

Zdecydowane NIE dla propagowania karcenia cielesnego dzieci. Kontrowersyjna książka wycofana

Jakiś czas temu w mediach społecznościowych szeroko komentowano fragmenty poradnika dla rodziców „Pasterz serca dziecka” autorstwa Tedda Trippa. W publikacji m.in. opisano metody bicia dzieci, również niemowląt. Książkę wydało Wydawnictwo Słowo Prawdy, będące organem prasowym i wydawniczym Kościoła Chrześcijan Baptystów w RP.

Wycofania książki z rynku domagał się Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak. Również Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił uwagę, że treści książki stoją w rażącej sprzeczności z respektowaniem praw dziecka i mogą być postrzegane jako nawoływanie do przestępstwa. RPO podkreślił, że promowanie przemocy wobec dzieci jako metody wychowawczej jest sprzeczne ze standardami konstytucyjnymi i europejskimi.

W odpowiedzi na liczną krytykę i oburzenie internautów wydawnictwo podjęło decyzję o tymczasowym wstrzymaniu sprzedaży książki, a następnie o wycofaniu jej „z dystrybucji w domenie publicznej”.

Tymczasem przewodniczący Rady Kościoła Chrześcijan Baptystów w RP dr Mateusz Wichary, w piśmie będącym odpowiedzią na interwencję RPO zapewnił, że ta wspólnota chrześcijańska stanowczo potępia wszelkie przejawy znęcania się nad dziećmi i wyrządzania im jakiejkolwiek krzywdy. Całkowity zakaz stosowania karcenia cielesnego uważa jednak za błąd, a zarazem za nadmierną ingerencję ustawodawcy w sferę wychowania dzieci. Ocenił też, że książka „oprócz budzącego kontrowersję fragmentu dotyczącego kar cielesnych zawiera wiele cennych rad dla rodziców i wychowawców”.

W Polsce zakaz bicia dzieci regulowany jest ustawą o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym. Nowelizacja z 2010 r. wprowadziła całkowity zakaz stosowania jakichkolwiek kar cielesnych wobec dzieci przez osoby wykonujące władzę rodzicielską oraz sprawujące nad nim opiekę.

źródło: onet

21 lutego 2020