Niepełnosprawność, Video

Z drogi, Mama jedzie – rozmowa o macierzyństwie z niepełnosprawnością

Nie lubię wyjaśnienia, że ktoś ma chore nóżki. Uważam, że z dziećmi o niepełnosprawności powinno się rozmawiać otwarcie i w mądry sposób – wyjaśnia Małgorzata Żbikowska – mama dwójki dzieci, influencerka, autorka profilu na Instagramie z_drogi_mama_jedzie. W szczerym wywiadzie zrealizowanym dla projektu Sekson w ramach cyklu #wyłączamytabu #włączamywiedzę, Małgorzata mówiła o swoich doświadczeniach, zwracając uwagę na potrzeby matek z niepełnosprawnością, które często nie są dostrzegane.
Czasami córka pyta ze smutkiem w oczach, czy jestem chora. Wtedy staram się jej wyjaśnić, że moja niepełnosprawność powoduje ograniczenia, ale to nie znaczy, że cały czas leżę z wózkiem pod kołdrą – mówi Małgorzata Żbikowska.

Bohaterka prowadzi aktywne życie zawodowe i rodzinne. Po urodzeniu dziecka, dzięki wsparciu najbliższych mogła wciąż realizować ambicje zawodowe. Praca to dla mnie forma aktywizacji – dodaje.

Dużym wsparciem jest partnerski związek, w którym mąż aktywnie wypełnia obowiązki domowe i na równi opiekuje się córką.
Staraliśmy się odpowiednio dostosować przestrzeń, tak żebym miała poczucie, że sama mogę zająć się dzieckiem. Mamy np. niższe regały na ubrania czy artykuły spożywcze – mówi bohaterka – Problemy zaczynają się po wyjściu z domu.

Place zabaw często nie są dostosowane do potrzeb rodziców z niepełnosprawnością. Małgorzata słusznie zwraca uwagę na to, że niepełnosprawność nie jest problemem w samodzielnym funkcjonowaniu, wyzwaniem jest niedostosowana przestrzeń. Ważna jest organizacja otoczenia, dostosowanie go w taki sposób, by nie wykluczała osób poruszających się na wózku.
Kobieta zwraca również uwagę na jakość usług medycznych w kontekście opieki ginekologicznej.

Nie przypominam sobie gabinetu ginekologicznego, który byłby dostosowany do moich potrzeb, ale najważniejsze było to czy będę się czuła bezpiecznie pod opieką lekarza – a to się udało – mówi Małgorzata Żbikowska.

Więcej o codzienności mamy z niepełnosprawnością można przeczytać na prowadzonym przez Małgorzatę profilu z_drogi_mama_jedzie na Instagramie. Warto zajrzeć również na fanpage projektu Sekson na Facebooku lub profil na Instagramie, gdzie poruszane są tematy związane z seksualnością, rodzicielstwem i dostępnością ochrony zdrowia osób z niepełnosprawnością.
Całość wywiadu dostępna jest na kanale YouTube Fundacji Avalon i pod linkiem https://www.youtube.com/watch?v=6jJjsrlhvhE
Celem realizowanego przez Fundację Avalon w ramach projektu Sekson cyklu #wyłączamytabu i #włączamywiedzę jest rozpoczęcie dyskusji na temat życia osób z niepełnosprawnością, które często jest owiane stereotypami. Kolejne odcinki wywiadów, ukazywać się będą raz w miesiącu.

Źródło: Fundacja Avalon

27 maja 2021