Najczęstsze oznaki wskazujące na uzależnienie od narkotyków
Uzależnienia

Najczęstsze oznaki wskazujące na uzależnienie od narkotyków

Narkomania podobnie jak alkoholizm jest chorobą prowadzącą do powolnego wyniszczenia organizmu, na skutek którego nierzadko dochodzi do śmierci uzależnionego. Jej cechą charakterystyczną jest konieczność przyjmowania tak zwanego środka odurzającego, który powoduje uzależnienie psychiczne, jak i fizyczne. 

Osoba uzależniona odczuwając wewnętrzny przymus zwiększania dawek przyjmowanych narkotyków, jest w stanie poświęcić niemal wszystko, aby zdobyć pożądaną substancję, wprowadzjacą ją w stan euforii. Biorąc pod uwagę zagrożenia jakie niesie zażywanie narkotyków, ważne jest aby zarówno chory, jak i jego najbliższe otoczenie potrafiło szybko rozpoznać pierwsze objawy uzależnienia.

Jakie są najczęstsze objawy uzależnienia od narkotyków?

Narkomania jest groźną chorobą. Szacuje się, iż w naszym kraju około 5 proc. społeczeństwa uzależniona jest od substancji psychoaktywnych. Największy odsetek uzależnionych widoczny jest w grupie osób w wieku 18–30 lat. Ludzie uzależnieni często oddalają się od przyjaciół i rodziny. Stają się nerwowi i drażliwi. Zaczynają zaniedbywać swoje obowiązki, a także odczuwają przymus sięgania po środki odurzające, które mają wprowadzić ich w stan euforii.

Pośród pozostałych objawów uzależnienia znajdują się:

  • Wzrost tolerancji na narkotyki. Osoba uzależniona wraz z upływem czasu odczuwa potrzebę zwiększania dawek narkotyku, które mają dać taki sam efekt, jak podczas pierwszych kontaktów z substancją psychoaktywną.
  • Koncentracja na zdobywanie narkotyku. Uzależniony jest w stanie poświęcić wszystko tylko po to, aby zdobyć kolejną dawkę.
  • Pojawienie się zespołu abstynencyjnego. U chorego ,,odciętego’’ od narkotyków zwiększa się potliwość, występują omamy, depresja, pogorszenie koncentracji, a także drżenie rąk i mięśni.

Warto pamiętać, iż osoby uzależnione często nie zdają sobie sprawy ze swojego uzależnienia. Początkowo traktują zażywanie narkotyków jako rozrywkę, z której zawsze mogą zrezygnować. Niestety w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Po fazie eksperymentalnej, w czasie której dochodzi do pierwszego kontaktu z narkotykami, następuje faza przyjmowania okazjonalnego, czyli zażywania narkotyków od czasu do czasu. Faza ta często prowadzi do nawyku, który szybko przekształca się w uzależnienie. W tej fazie potrzebna jest pomoc terapeuty i odtruwanie organizmu.

Najpopularniejsze narkotyki dostępne na rynku

Narkotyki silnie wpływają na procesy zachodzące w naszym ośrodkowym układzie nerwowym. Możemy je podzielić na dwa rodzaje: naturalne pozyskiwane z roślin, a także syntetyczne, czyli wyprodukowane chemicznie. Do najpopularniejszych należą: marihuana, kokaina, amfetamina, heroina i LSD.

Jaki jest koszt leczenia uzależnienia od narkotyków?

Leczenie osób uzależnionych od narkotyków w państwowych ośrodkach opieki zdrowotnej jest darmowe. Dotyczy to zarówno osób ubezpieczonych, jak i tych nieubezpieczonych. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku osób decydujących się na terapię w ośrodkach prowadzonych przez osoby prywatne. W takiej sytuacji cena pobytu uzależniona jest od standardów, a także rodzaju terapii prowadzonej na odwyku dla narkomanów.

Jaką terapię wybrać?

Terapia dla osób uzależnionych od narkotyków musi być dostosowana do indywidualnych potrzeb chorego. W związku z tym, iż sposób leczenia zależny jest od postawionej diagnozy, wywiad z uzależnionym powinien być przeprowadzony przez specjalistę, o dużym doświadczeniu w leczeniu uzależnień.

Ośrodki leczenia uzależnień od narkotyków możemy podzielić na dwa rodzaje: otwarte i zamknięte. W otwartych oferowana jest pomoc doraźna. W czasie prywatnych spotkań z psychologiem ustalana jest metoda leczenia, natomiast na spotakaniach grupowych, chorzy mierzą się ze skalą problemu poprzez wymianę doświadczeń. W przypadku terapii dla uzależnionych prowadzonych w ośrodkach zamkniętych, chory zostaje ,,odcięty’’ od wszelkich bodźców zewnętrznych, które mogłyby utrudnić przebieg leczenia. Odwyk od narkotyków trwa w nich od trzech do dwudziestu czterech miesięcy, w czasie których oprócz wsparcia, pacjenci mogą korzystać z kursów zawodowych, mogą realizować pasje, otrzymują pomoc socjalną, a także możliwość zamieszkania po wyjściu w mieszkaniu readaptacyjnym.

Prywatny ośrodek leczenia narkomanii, za pobyt w którym najczęściej płacą najbliżsi, oferuje terapie trwające najczęściej dwanaście miesięcy. W jej trakcie ważną rolę pełni rodzina oraz przyjaciele, którzy podczas wizyt mają pomóc choremu w odnalezieniu drogi do porzucenia myśli o narkotykach. Aby terapia była skuteczna musi być połączona z farmakologią, czyli przyjmowaniem lekarstw, które mają uwolnić go od ciągłej myśli o środkach psychoaktywnych.

Uzależnienie od narkotyków jest groźne nie tylko dla chorego, ale i jego rodziny oraz najbliższych. Z tego względu tak ważna jest czujność i obserwacja. Gdy tylko zauważymy pierwsze oznaki świadczące o uzależnieniu, należy skontaktować się ze specjalistą, który wskaże odpowiednią metodę leczenia. Im wcześniej zdiagnozowane uzależnienie, tym łatwiejsze do wyleczenia.

źródło: Internet

27 maja 2021