Bezrobotność

Wzrost bezrobocia powstrzymany

Po styczniowym lekkim wzroście bezrobocia w lutym jest lepiej. Procentowy wskaźnik utrzymał się bez zmian, a nawet kilka tysięcy osób zniknęło z rejestrów urzędów pracy. W komentarzu do wstępnych wyliczeń resort pracy podkreślił, że sytuacja na rynku jest wyraźnie lepsza niż rok temu i jest na poziomie sprzed pandemii koronawirusa.

Stopa bezrobocia w Polsce w lutym wyniosła 5,5 proc. – wynika z szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS). To oznacza, że wskaźnik utrzymał się na tym samym poziomie co w styczniu. Wzrost bezrobocia był więc tylko chwilowy.

Przypomnijmy, że w pierwszym miesiącu nowego roku mieliśmy do czynienia ze zwrotem w statystykach, w których od lutego 2021 roku stopa bezrobocia była na coraz niższych poziomach. W styczniu minimalnie wzrosła z 5,4 do 5,5 proc. Zazwyczaj przybywało bezrobotnych także w lutym i marcu. Tym razem tak się nie dzieje.

W porównaniu ze styczniem liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy nawet spadła o 4,3 tys. Według wstępnych danych ministerstwa jest ich w sumie prawie 923 tys.

Stopa bezrobocia w Polsce jest wyraźnie niższa niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Spadła o 1,1 pkt proc.

Dane MRiPS wykazują, że pandemia nie wywołała kryzysu na rynku pracy.

Z danych zaprezentowanych przez MRiPS wynika, że w lutym pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 116,5 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. Było ich nieznacznie więcej niż w styczniu (o 0,6 proc.) i o prawie 11,2 tys. (o 10,6 proc.) więcej niż w lutym 2021 roku.

Najniższe bezrobocie na poziomie 3,2 proc. zanotowano w województwie wielkopolskim. Najwięcej osób bez pracy było w województwie warmińsko-mazurskim (9 proc.).

Warto podkreślić, że to są wstępne dane. Na ostateczne trzeba poczekać do komunikatu Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Jest on zaplanowany na 23 marca. Zazwyczaj odczyty bezrobocia w obu przypadkach się pokrywają.

Źródło: oprac. za money.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

9 marca 2022