Wykluczenie cyfrowe

Wykluczenie cyfrowe seniorów w czasie epidemii koronawirusa

Wykluczenie cyfrowe seniorów w czasie epidemii koronawirusa stało się bardziej dotkliwe niż kiedykolwiek. 

Według raportu Eurostatu z 2019 roku, 40 proc. obywateli 27 państw UE w wieku 65-74 lat nigdy nie korzystało z komputera. W tym samym czasie odsetek takich osób w Polsce wynosił 62 proc., czyli o 22 punkty proc. więcej niż średnia dla krajów UE.

Polska według badania była więc szóstym krajem UE z największym odsetkiem seniorów w tym przedziale wiekowym, którzy nie mieli żadnego doświadczenia w obsłudze internetu.

Według raportu Federacji Konsumentów ze stycznia tego roku  opartego m.in. o dane GUS, 3,63 mln osób w wieku 55-74 nigdy nie korzystało z internetu. Stanowią one 80,4 proc. wszystkich niekorzystających.

„Seniorzy niekorzystający z ICT (technologii informacyjno-komunikacyjnych) zaspokajając swoje podstawowe potrzeby w tradycyjny sposób, zostali narażeni na zwiększone niebezpieczeństwo zakażenia koronawirusem. W części przypadków wykluczenie cyfrowe spowodowało też, że stali się „niewidzialni”. Dotknęło to np. seniorów, którzy nie potrafili wysłać maila do pracującego zdalnie urzędu czy elektronicznego wniosku o wydanie odpisu dokumentacji medycznej do szpitala. Część seniorów wykluczonych cyfrowo prosiła o pomoc w załatwianiu spraw przez internet swoich bliskich – jeśli miała taką możliwość” – czytamy w raporcie, który postuluje, aby odpowiednie instytucje jak najszybciej zajęły się problemem wykluczenia cyfrowego seniorów w Polsce.

źródło: wyborcza.pl

29 stycznia 2021