Video

Wschowa. 11. Kongres Kobiet

Sala widowiskowa Centrum Kultury we Wschowie stała się areną dyskusji i wymiany doświadczeń związanych z kobiecą perspektywą w życiu społecznym, zawodowym i prywatnym. Otwarcia 11. Wschowskiego Kongresu Kobiet (16 września) dokonały Hanna Knaflewska-Walkowiak i Urszula Chudak, członkinie Rady Programowej.

Patronat nad wydarzeniem objęli marszałek województwa, Elżbieta Anna Polak, oraz marszałek senatu, Tomasz Grodzki. Nie tylko włodarze, lokalne aktywistki i osoby zainteresowane ze Wschowy wzięły udział w Kongresie. Na sali CKiR zameldowały się panie ze Sławy, Nowej Soli, Żagania, Leszna czy Zielonej Góry.

Różnorodność tematów prelekcji to coś, co definiuje Wschowskie Kongresy Kobiet. Nie inaczej było i w tym roku. Anita Kucharska-Dziedzic, posłanka na sejm RP i wiceprzewodnicząca Nowej Lewicy, mówiła o tym, jak zabija przemoc domowa. Aneta Szpak-Korycka, kosmetolog, podzieliła się wiedzą na temat dbania o urodę w obliczu ciężkiej choroby. Zbigniew Izdebski, znany seksuolog, wygłosił prelekcję na temat „Sztuka kochania wczoraj i dziś”. Katarzyna Stoparczyk, dziennikarka radiowa i telewizyjna, mówiła o tym, jak mieć w życiu frajdę. Janina Plezia, przedsiębiorca i plastyczka, opowiadała o tym, jak żyć pełnią życia w kwiecie wieku.

Organizatorki wydarzenia podkreślały, że Kongres nie jest tylko okazją do zdobycia wiedzy, ale również do spotkania z drugim człowiekiem. „Świat jest różnorodny, nie ma jednej słusznej recepty na dobre życie, a spotkanie z drugim człowiekiem, to lekcja szacunku i zrozumienia” – zaznaczyły organizatorki, nawiązując do słów Martyny Wojciechowskiej.

Po zakończonych obradach uczestniczki miały okazję do relaksu i integracji. Występy artystów i baletu Teatru Muzycznego w Poznaniu zapewniły doskonałą rozrywkę po intensywnych dyskusjach i warsztatach. Dodatkowo, towarzyszyła temu wystawa obrazów Janiny Plezia pod tytułem „W kwiecie wieku”.

Źródło informacji i zdjęcia: zw.pl.

18 września 2023