Video

Wrocław. Przystanki Ciepła – można tam przyjść i się ogrzać

Biblioteki, centra aktywności lokalnej, placówki kultury. W 17 punktach miasta powstają Przystanki Ciepła. Można tu usiąść, napić się ciepłej herbaty, znaleźć pomoc. Przystanki Ciepła prawdopodobnie będą działały aż do wiosny. W środę 30 listopada pierwszy z nich otwarto w Centrum Sektor 3 przy ulicy Legnickiej 65. 

Nadchodząca zima grozi zjawiskiem tzw. ubóstwa energetycznego. Jego skutki najmocniej mogą odczuć osoby o najniższych dochodach i z niepełnosprawnościami, a także seniorzy. Przystanki Ciepła to przyjazna przestrzeń dla osób, które tej zimy mogą potrzebować wsparcia.

Osoby przebywające w Przystanku będą miały możliwość kontaktu z opiekunem miejsca. Dodatkowo, w razie potrzeby, wsparcia udzielą także pracownicy socjalni z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Pracownicy Zespołów Terenowej Pracy Socjalnej (we Wrocławiu istnieje siedem takich zespołów) będą współpracowali z koordynatorami Przystanków Ciepła, głównie w przypadku osób wymagających szczególnego zaopiekowania i wsparcia.

Pierwszy Przystanek Ciepła otwarty został w Centrum przy ulicy Legnickiej. Każdy z Przystanków Ciepła będzie funkcjonował w oparciu o regulamin. W punkcie nie mogą przebywać osoby pod wpływem alkoholu. Obowiązuje też zakaz jego wnoszenia i spożywania.

17 Przystanków Ciepła zaczęło swoje funkcjonowanie 1 grudnia. Jeśli taka forma pomocy będzie cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców, miasto ma przygotowane kolejne, rezerwowe miejsca.

– Przystanki Ciepła to pomysł wrocławskiej Lewicy realizowany wspólnie z miastem i za to dziękuję. Mam nadzieję, że zima będzie łagodna i mieszkańcy nie będą ich potrzebowali – ale chcemy być gotowi – powiedział Dominik Kłosowski, radny Rady Miejskiej Wrocławia.

Źródło: oprac. za wroclaw.pl. Zdjęcie ilustracyjne fot. Shutterstock.

1 grudnia 2022