Przemoc domowa

Wrocław. Miejska kampania antyprzemocowa

25 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Przeciw Przemocy Wobec Kobiet, który symbolicznie kojarzony jest z Białą wstążką. Wraz z nim rusza wiele kampanii i działań na rzecz przeciwdziałania przemocy. Wśród nich znalazła się również miejska kampania społeczna pod nazwą Wrocław bez Przemocy. 

Jak wynika z policyjnych statystyk, co roku w Polsce ofiarą przemocy domowej pada ponad 88 tysięcy osób, głównie kobiety. Niemal połowa osób podejrzewanych o przemoc, działa pod wpływem alkoholu. Każdego roku zgłaszanych na Policję jest także ponad 12 tysięcy aktów przemocy wobec dzieci.

Miejska kampania Wrocław bez Przemocy to szereg działań prowadzonych na rzecz nagłośnienia zjawiska przemocy i świadczenia pomocy jej ofiarom i świadkom. Organizatorami kampanii są Wydział Zdrowia, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Wydział Promocji Miasta i Turystyki, a wśród partnerów akcji znaleźli się m.in., klub piłkarski Śląsk Wrocław, Kino Nowe Horyzonty, MPK Wrocław.

W ramach kampanii zaplanowano działania w przestrzeni miejskiej: na wiatach przystankowych, w galeriach handlowych, w komunikacji miejskiej. – Prezentujemy 18 historii, prawdziwych historii ofiar przemocy. Zdjęcia ilustrujące te opowieści pojawią się w całym mieście: na wiatach przystankowych, w autobusach i tramwajach, będą prezentowane w Kinie Nowe Horyzonty i w wielu innych punktach miasta. Dziękujemy też naszym partnerom – w najbliższą sobotę, w czasie meczu piłkarze Śląska Wrocław wyjdą na boisko z przypiętą białą wstążką, wolontariusze będą rozdawać wstążki także kibicom. Na Stadionie pojawią się plakaty kampanii Wrocław bez Przemocy i spot promujący akcję – informuje Łukasz Łaskawiec z Wydziału Promocji i Turystyki UMW.

Listę wydarzeń, które odbędą się w ramach kampanii, znaleźć można na dedykowanej stronie internetowej.

Źródło: TVP3 Wrocław. Zdjęcie – materiały prasowe.

24 listopada 2021