Bez kategorii

26 Wielka Gala Integracji. W tym roku także online

Już po raz drugi z przyczyn epidemicznych i dla bezpieczeństwa Wielka Gala Integracji odbyła się online. Tegoroczna 26 edycja odbyła się 23 listopada 2021 r. Transmisję z Nowego Teatru w Warszawie można było oglądać na portalu Niepelnosprawni.pl i kanale IntegracjaTV na YouTube.

Wielka Gala Integracji to coroczne święto osób z niepełnosprawnościami, organizowane z okazji przypadającego 3 grudnia Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych.

W tym roku wydarzenie patronatem honorowy objął prezydent RP Andrzej Duda. W liście skierowanym do uczestników wydarzenia prezydent nazwał Wielką Galę Integracji „niezwykłym świętem dumy optymizmu, i pozytywnej energii”.

Podczas 26. Wielkiej Gali Integracji wręczono medale „Przyjaciel Integracji”. Wyróżnienia przyznawane są od 1997 roku za działania na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnością przez Stowarzyszenie Integracja.

Wśród odznaczonych w tym roku znalazła się Fundacja Kultury Bez Barier, która od 11 lat działa w przestrzeniach kultury umożliwiając ludziom systematyczne i samodzielne uczestnictwo w projekcjach filmowych, spektaklach teatralnych, w zwiedzaniu muzeów i galerii. Kapituła Medalu doceniła Fundację „za konsekwentne udowadnianie, że w kulturze możemy wszystko”. „Dzięki współpracy z Fundacją instytucje w całej Polsce uczą się, jak tworzyć kulturę dostępną” – czytamy w uzasadnieniu.

Drugim medalistą został Michał Pol – dziennikarz sportowy, influencer, youtuber, twitterzysta, współzałożyciel i współprowadzący Kanał Sporto­wy, attaché prasowy reprezentacji paraolimpijczyków i ampfutbolistów. Kapituła Medalu nagrodziła go za „wieloletnie zasługi na rzecz promocji sportu osób z niepełnospraw­nościami – przybliżanie go rzeszy osób, które nie miały z nim styczności i pisanie o nim bez uciekania się w stereotypy”.

Trzecim odznaczonym została PwC – globalna organizacja świadcząca profesjonalne usługi doradcze w 155 krajach świata. Kapituła Medalu doceniła PwC „za skuteczne łączenie celów biznesowych z działaniami społeczny­mi”. W ramach społecznej odpowie­dzialności biznesu organizacja m.in. promuje zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami.

Uczestnicy tegorocznej gali poznali także pierwszą stypendystkę Funduszu Wieczystego im. Piotra Pawłowskiego – założyciela i wieloletniego prezesa Integracji, Katarzynę Bartosiewicz, założycielkę i prezeskę Fundacji MiKa. Zdaniem Kapituły Funduszu „z grona osób, które w tym roku ubiegały się o stypendium dla młodych, społecznych liderów z niepełnosprawnością, to właśnie Bartosiewicz, zasłużyła, jako pierwsza na wsparcie finansowe i mentorskie Funduszu”. – Siłę dają mi moi współpracownicy – wyznała Bartosiewicz.

Wielka Gala Integracji to również wirtualny wernisaż prac plastycznych, malarstwa, rzeźb, fotografii itp. artystów z niepełnosprawnościami z całej Polski.

Wielką Galę Integracji uświetniły w tym roku występy Grzegorza Hyżego a także Darii Barszczyk (niewidoma wokalistka, nagrodzona przez Stowarzyszenie SAWP w konkursie Debiuty podczas 58. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu) oraz Doroty Kaczmarek (wokalistka z niepełnosprawnością, uczestniczka ostatniej edycji „The Voice of Poland”).

Całe wydarzenie poprowadził Tomasz Wolny, dziennikarz i prezenter Telewizji Polskiej.

***

Integracja od 27 lat działa na rzecz wyrównywania społecznych szans osób z niepełnosprawnościami, kształtowania świadomości obywatelskiej oraz integracji społecznej. Od 1994 roku wydaje magazyn „Integracja”, od 2003 roku prowadzi portal Niepelnosprawni.pl od sześciu lat Sprawniwpracy.com. Jest organizatorem wielu kampanii społecznych, m.in. „Nie chcę być strażakiem”, „Płytka wyobraźnia to kalectwo”, „Czy naprawdę chciałbyś być na naszym miejscu”, „Dlaczego traktujesz nas inaczej”.

Źródło: oprac. za polskieradio.pl. Zdjęcie – fundacja Integracja.

24 listopada 2021