Przemoc domowa

Wrocław. „KomPAS” dla osób doświadczających przemocy domowej 

W czerwcu uczestniczki „grupy przemocowej” I edycji wzięły udział w wyjazdowym trening WenDo. W otoczeniu karkonoskich gór i lasów, w oderwaniu od codziennych spraw i problemów rozwijały kompetencje niezbędne do zmiany swojej sytuacji życiowej.

Zadaniem treningu było zmniejszenie poczucia bezradności, winy i wstydu, wzrost poczucia własnej wartości i pewności siebie, poczucia bezpieczeństwa a także nauka technik samoobrony.

Czym są granice osobiste, jak je wyznaczyć i chronić? Jak być świadomą swego ciała, jak mieć z nim kontakt? Jak rozpoznawać emocje, jak sobie z nimi radzić? Jak się obronić przed przemocą psychiczną i fizyczną? Bogatsze o taką wiedzę i umiejętności wróciły uczestniczki treningu do Wrocławia.

Program Aktywności Społecznej realizował ZTPS nr 4 MOPS.

Również w czerwcu do grona uczestników II edycji projektu dołączyło 10 kobiet, które doświadczyły problemu przemocy w rodzinie.

Za nami pierwsze treningi rozwoju kompetencji osobistych, podczas których wzajemnie się poznawano się, a także kobiety poznawały same siebie i swoje potrzeby. Rozwój osobisty jest długotrwałym procesem skierowanym na wzmocnienie siebie, swoich zdolności, a także na pokonywanie własnych słabości. 

Pierwsze zajęcia uzmysłowiły uczestniczkom jak ważny jest rozwój osobisty, który pozwala cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem. Pokazały też, że jest sprawą indywidualną i dla każdego będzie wyglądał inaczej. Tak jak każda z uczestniczek jest inna i ma inne potrzeby, tak też inne i różnorodne były łapacze snów przez nie wykonane. To początek podróży w nieznane, odkrywania i doskonalenia siebie. Już nie mogą się doczekać kolejnych treningów.

Program Aktywności Społecznej realizuje ZTPS nr 6 MOP

Źródło informacji i zdjęcia – MOPS Wrocław. 

15 lipca 2022