Wykluczenie społeczne

Wkrótce święto pracowników pomocy społecznej. Nagrody za wybitne, nowatorskie rozwiązania

21 listopada obchodzony jest Dzień Pracownika Socjalnego, który jest jednocześnie świętem wszystkich pracowników pomocy społecznej. Z tej okazji minister rodziny Marlena Maląg podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim wręczyła nagrody specjalne za wybitne, nowatorskie rozwiązania w zakresie pomocy społecznej.

Ogółem przyznano 16 nagród pieniężnych, 10 nagród indywidualnych i 6 nagród zespołowych. Do nagrodzonych i wszystkich pracowników socjalnych list wystosował prezydent Andrzej Duda. Dziękował za pracę, która – jak napisał – wymaga szczególnej wiedzy, umiejętności i doświadczenia. Podkreślił, że pomoc społeczna to nie tyle system, co w pierwszym rzędzie człowiek.

W kategorii „Nagroda indywidualna”, nagrody otrzymali: Agnieszka Kowalik – specjalista Pracy Socjalnej w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Radomiu; Hanna Urbanowicz – Starszy Specjalista Pracy Socjalnej w Ośrodku Pomocy Społecznej w Gogolinie; Katarzyna Białaszczyk – Specjalista Pracy Socjalnej w Ośrodku Pomocy Społecznej Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy; Katarzyna Pietrzyk – Budzowska – Pracownik Socjalny Zespołu ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Wieliczce; Katarzyna Mulawa – Starszy Specjalista Pracy Socjalnej, Koordynator Zespołu Pracy Socjalnej w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Słupsku; Leszek Lewoc – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Suwałkach; Michał Ptak – Pracownik Socjalny Działu Pomocy Osobom Bezdomnym – w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Poznaniu; Monika Bednaruk – Starszy Pracownik Socjalny w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Hrubieszowie; Radosław Budzyński – Świerszcz – Dyrektor Oddziału Akcji Humanitarnej „Życie”, prezes Fundacji „Naprzeciw”, prezes Zarządu Spółdzielni Socjalnej „Meritum”; Renata Rubacha – Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Sieradzy, Wiceprezes Stowarzyszenia „Zielony Zakątek”.

W kategorii „Nagroda zespołowa” nagrody otrzymali: Gminno-Miejskie Centrum Pomocy „Wiara-Nadzieja-Miłość” w Odolanowie; Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowych Skalmierzycach; Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Głogowie; Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Olsztynie; Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu; Centrum Usług Społecznych w Koszalinie – Zespół Pracowników.

Według danych MRiPS w ośrodkach pomocy społecznej, powiatowych centrach pomocy rodzinie, domach pomocy społecznej i środowiskowych domach samopomocy zatrudnionych było w 2020 r. 22,5 tys. pracowników socjalnych.

Źródło: oprac. za Radiem PIK. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pexels.

 

18 listopada 2021