Przemoc domowa, Video

Suwałki. Podsumowano kampanię przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci

W czwartek, 18 listopada w Państwowej Uczelni Zawodowej w Suwałkach odbył się finał kampanii „19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży”. To akcja międzynarodowa, której symbolem jest pomarańczowa wstążka. Pomarańczowy, to kolor ostrzegawczy, a prowadzone w ramach kampanii działania mają właśnie ostrzegać, zwracać uwagę, uczyć widzieć więcej i lepiej w obszarze zapobiegania przemocy wobec dzieci i młodzieży.

W Suwałkach kampania realizowana jest po raz drugi, partnerem kampanii jest Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.

Przez ostatnie kilkanaście dni przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Suwalskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i innych jednostek spotykali się z dziećmi i młodzieżą miejscowych szkół.

Rozmawiali o przemocy, sposobach radzenia z nią oraz jej konsekwencjach prawnych. 18 listopada br. przyszedł czas na podsumowanie, które odbyło się w Państwowej Uczelni Zawodowej. Jest o czym rozmawiać, bo z danych UNICEF wynika, że w Polsce przemoc domowa dotyka prawie 90 tysięcy dzieci rocznie.

Z wypowiedzi Hanny Zienkiewicz z Suwalskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, współgospodarza spotkania, wynika, że pandemia i idąca z nią domowa izolacja może nasilać problem. Słowa Hanny Zienkiewicz potwierdza wypowiedź Dominika Czeszkiewicza, sędziego Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Suwałkach. Sędzia codziennie wyznacza sprawy, w których pojawia się kwestia znęcania w rodzinach. Towarzyszą im problemy alkoholowe, narkotykowe, problemy w pracy.

Tegoroczne działania są wyjątkowe, ponieważ do ich realizacji włączyło się wielu koalicjantów – MOPR współpracuje z Aresztem Śledczym w Suwałkach oraz Białymstoku, Zakładem Karnym w Białymstoku, Sądem Okręgowym w Suwałkach, Komendą Miejską Policji w Suwałkach jak również Suwalskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli, Państwową Uczelnią Zawodową w Suwałkach, oraz Suwalskim Klubem Sportowym „Wigry” i Akademią Piłkarską Wigry. Akcję promocyjną wsparli artyści i osoby medialne.

Źródło: oprac. za Radiem5 i portalem Niebywałe Suwałki. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pexels.

18 listopada 2021