Bezdomność

Wielkanocna pomoc Caritas Polska dla bezdomnych, ubogich i samotnych 

W tym roku, z powodu pandemii, osoby bezdomne, ubogie, samotne nie mogły, jak co roku, zasiąść do wspólnego stołu podczas przygotowanych dla nich tradycyjnych śniadań wielkanocnych. Nie znaczy to, że o nich zapomniano – tysiące potrzebujących otrzymało świąteczne paczki lub tradycyjne potrawy na wynos, przygotowane przez diecezjalne Caritas, zakony lub z inicjatywy świeckich, w tym licznych wolontariuszy.

Caritas Archidiecezji Poznańskiej przygotowała 800 paczek z żywnością. Można je było odbierać w jadłodajni przy ul Łąkowej. Każdy potrzebujący otrzymał na wynos żurek, białą kiełbasę, pasztet, sałatkę, jajka oraz dodatkowo świąteczną paczkę.

Caritas diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej przygotowała 200 posiłków dla koszalinian i 250 dla słupszczan. W Koszalinie śniadanie zorganizowane zostało w Domu Miłosierdzia Bożego, zaś w Słupsku przy restauracji Słupski Młyn. Ze względu na obostrzenia obydwa uroczyste śniadania zaplanowano w formie cateringu.

300 paczek świątecznych przygotowała i przekazała potrzebującym Caritas Diecezji Kieleckiej. Rozprowadzano też baranki wielkanocne, aby wesprzeć dzieła miłosierdzia Caritas. 700 paczek zostało wydanych w Kielcach, pozostała część w placówkach terenowych i parafiach. Paczki zawierające przede wszystkim produkty żywnościowe zostały przygotowane przy wsparciu Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych oraz produktów pozyskanych w ramach stałej współpracy m.in. z hurtowniami i dostawcami. Pomoc otrzymali głównie ubodzy, seniorzy, bezdomni.

Caritas rozprowadza także baranki wielkanocne z białej czekolady, w ramach Wielkanocnego Dzieła Miłosierdzia. Ofiary składane przy nabywaniu baranków posłużą na pomoc dzieciom z rodzin ubogich, w dożywianiu, organizacji zajęć świetlicowych i wypoczynku letniego.

Także w diecezji płockiej śniadanie wielkanocne dla osób ubogich i samotnych odbyło się w zmienionej formie. Diecezjalna Cariras rozdała około 300 paczek z wiktuałami, które ubodzy i samotni będą mogli zjeść na śniadanie świąteczne w swoich domach i miejscach pobytu.

W województwie podlaskim przeprowadzono drugą edycję akcji „Koszyczek Wielkanocny”. Do osób najbardziej dotkniętych epidemią koronawirusa, należących do Kościołów rzymskokatolickiego i prawosławnego, wysłano święconki wielkanocne. Koszyczki z tradycyjnym jajkiem, kiełbasą, chlebem i babką otrzymali również pracownicy personelu medycznego.

Akcja objęła województwo podlaskie oraz wschodnie powiaty województwa mazowieckiego. Święconki dotarły już do wiernych rzymskokatolickich, zaś do prawosławnych, którzy w tym roku obchodzą Wielkanoc prawie miesiąc później zostaną dostarczone do 1 maja.

Zgodnie z wieloletnią tradycją, także w tym roku na Wielkanoc paulini z Jasnej Góry przygotowali świąteczne paczki. To dary dla podopiecznych Jasnogórskiego Punktu Charytatywnego, który na co dzień wspiera potrzebujących. Stale, tygodniowo, z pomocy korzysta ponad sto osób. W czasie pandemii działalność Jasnogórskiego Punktu Charytatywnego zasadniczo nie zmieniła się. Jest on czynny od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8:00 do 9:30, a wydawanie żywności odbywa się w poniedziałki, środy i piątki. Tygodniowo z pomocy korzysta ok. 120 osób.

500 paczek żywnościowych przekazano podopiecznym Caritas bielsko-żywieckiej i bielskiego koła Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. W paczkach rozdawanych przed wejściem do kuchni Towarzystwa w Bielsku-Białej nie zabrakło wędlin, przysmaków wielkanocnych i środków higienicznych. Część prezentów trafiła do bielskiej noclegowni i schroniska. Każdego dnia osoby, które odwiedzają bielską kuchnię społeczną przy ul. Legionów, mogą wziąć ze sobą ciepłą zupę, oraz artykuły przekazane przez supermarkety. Świąteczną akcję pomocy zrealizowano dzięki licznym dobroczyńcom: indywidualnym osobom, które wpłacały konkretne kwoty, oraz anonimowym firmom.

Z powodu pandemii po raz drugi Caritas Diecezji Kaliskiej nie mogła zaprosić osób potrzebujących do wspólnego, wielkanocnego stołu na kaliskim Rynku. Dlatego osoby samotne i ubogie otrzymały paczki. Przygotowano ponad 300 porcji tradycyjnych potraw, takich jak żurek z jajkiem, kiełbasa i bigos.

Caritas Diecezji Sosnowieckiej zorganizowała zbiórkę produktów o dłuższym terminie ważności w sklepach Lidl i Auchan w Sosnowcu. Tegoroczna akcja przybrała formę zbiórki prowadzonej do koszy ustawionych na terenie sklepów. Pomimo nowej formy jednak przesłanie całego przedsięwzięcia pozostaje bez zmian. Zebrano blisko tonę żywności, z której przygotowano ponad 400 paczek. Liczby te nie obejmują jednak pomocy dla osób znajdujących się pod opieką 71. Parafialnych Zespołów Caritas, które we własnym zakresie zorganizowały paczki dla osób potrzebujących z terenów swoich parafii.

Blisko 500 kg produktów żywnościowych przekazała Caritas Diecezji Sandomierskiej na stół wielkanocny dla siedmiu placówek z diecezji, które zajmują się całodobowo osobami samotnymi, bezdomnymi i potrzebującymi wsparcia. Każda z placówek otrzymała paczki zawierające m.in.: barszcz biały, ciasta wielkanocne, wędliny, jajka. Dołączono również środki higieniczne i środki czystości.

Bezdomni i ubodzy wzięli udział w świątecznym spotkaniu, które zorganizowała diecezjalna Caritas w Radomiu. Z powodu panujących obostrzeń sanitarnych symboliczne spotkanie odbyło się przed jadłodajnią przy ulicy Kościelnej. Przygotowano także 500 paczek żywnościowych, które były wydawane w dwóch punktach w Radomiu oraz w Starachowicach, Drzewicy, Bedlnie oraz Opocznie.

Także podopieczni Caritas diecezji rzeszowskiej otrzymali wielkanocne paczki. Pakiet żywnościowy obejmował 16 produktów, m.in. wędlinę, konserwy, żurek, trzy dania gotowe, chrzan, olej, cukier, mąkę, słodycze i herbatę. Pakiet chemii gospodarczej zawierał kapsułki do prania, płyn do płukania oraz środki czystości.

Przygotowane przez Caritas świąteczne paczki rozdano także najbardziej potrzebującym mieszkańcom Wrocławia. Akcję pomocy przygotowała i koordynowała wrocławska Caritas, a przy dystrybucji paczek pomagali jej dolnośląscy terytorialsi.

źródło: Misyjne.pl

5 kwietnia 2021