Uchodźcy z Ukrainy

Wejherowo. Pomoc dla uchodźców – największe zapotrzebowanie jest na żywność

Niemal od sześciu miesięcy trwa konflikt zbrojny na Ukrainie. Od pierwszych dni wojny Polacy angażowali się w pomoc dla Ukraińców – zbiórki odzieży, żywności czy kwesty pieniężne. Nadal do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wejherowie zgłaszają się potrzebujący z Ukrainy. Jednak nie jest ich aż tylu jak na początku.

— Ta pomoc jest stała i myślę, że jeszcze długo tak będzie. Są osoby, które wymagają pomocy co tydzień i są bardzo zainteresowane tym, co mamy w magazynie, co dostaliśmy i czym możemy się podzielić – mówi Emilia Marzejon, zastępca dyrektora MOPS Wejherowo.

Maleje zapotrzebowanie na środki higieniczne czy asortyment dla dzieci. Największym zainteresowaniem cieszą się produkty żywnościowe.

— Na początku rozeszła się informacja i potrzebujących było bardzo dużo. Teraz zazwyczaj pojawiają się te same osoby. Bywają też nowe osoby, które przyjeżdżają, bo ta migracja nie skończyła się w marcu i kwietniu – dodaje Marzejon.

Coraz mniej organizowanych jest zbiórek przez mieszkańców.

— Zainteresowanie Ukraińców pomocą z naszej strony z dnia na dzień wygasało. Było widać, że struktury państwowe zaczęły funkcjonować i zaczęli korzystać z pomocy zorganizowanej przez MOPS. W tej chwili wszelkie zbiórki spontaniczne organizowane we współpracy z mieszkańcami powiatu praktycznie nie funkcjonują – wyjaśnia Michał Parzych, prezes Pomorskiej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej Gryf.

Magazynek Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wejherowie znajduje się przy ulicy Ogrody Nanickie i otwarty jest w każdy piątek od godziny 10:00 do 11:00.

Źródło: oprac. za nadmorski24.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

4 sierpnia 2022