Niepełnosprawność

Warszawa. Wspólnota L’Arche świętowała 10. rocznicę powstania Punktu Wsparcia

11 czerwca 2022 r. wspólnota L’Arche w Warszawie świętowała 10. Rocznicę powstania Punktu Wsparcia. Punkt Wsparcia, czy jak mówią o nim jego uczestnicy – Wspólnota Spotkań, jest to program asystencji osobistej dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną i ich rodzin w środowiskach lokalnych. Wsparcie w załatwianiu spraw w urzędach, wizytach u lekarzy i specjalistów, znalezieniu i utrzymaniu pracy, ale także w spędzaniu czasu wolnego, rozwijaniu zainteresowań i korzystaniu z instytucji kultury.

Jak zaznacza Agnieszka Oszajca, dyrektor warszawskiej wspólnoty – 10 lat temu taka formuła była rzadko spotykana. Można śmiało stwierdzić, że była to idea nowatorska, również w samych strukturach L’Arche. Nie od razu spotkała się z dużym entuzjazmem. Początki nigdy nie są proste. Jednak nie trwało długo, by przekonać do takich działań osoby z niepełnosprawnością, ich rodziny, wolontariuszy, a także instytucje samorządowe i rządowe. Dziś jest to jedna z bardziej popularnych i pożądanych form wsparcia coraz bardziej dostępna.

Wyjaśnia również, że „wszystko to w atmosferze przyjaźni, wzajemnego poszanowania i obdarowania. Wszak jesteśmy w L’Arche, tu szczególnie pragniemy dostrzegać wartość i talenty każdej osoby. I za każdego dziękować!”

A jest za co, bo każdego roku, przy zaangażowaniu 5-7 asystentów i średnio 10 wolontariuszy, systematyczne, codzienne wsparcie otrzymuje 25 osób z niepełnosprawnością i ich rodzin. Oficjalnie spotkania trwały 4 godziny w tygodniu, choć wiadomo, że były dłuższe i niepoliczalne. Z nich rodziły się piękne relacje i przyjaźnie.

Świętowanie 10-lecia rozpoczęło się wspólnym spacerem po Łazienkach Królewskich. To na ul. Parkowej 13/17, zaczęło bić „serce Wspólnoty” i tam odbywały się pierwsze spotkania, a pobliskie Łazienki były częstym kierunkiem spacerów. Z tym miejscem jest związana osoba Joanny Garlickiej, osoby z niepełnosprawnością, która zostawiła słowa nadające kierunek dalszych działań – „Bez przyjaźni życie nasze byłoby bez sensu. Jesteśmy po prostu potrzebni innym – tym małym i słabym”.

To właśnie niepełnosprawna Joanna Garlicka oferowała wspólnocie swoje piękne mieszkanie na Mokotowie przy Łazienkach, za co – po jej śmierci – został zakupiony dom dla całej wspólnoty w Radości.

Kolejnym punktem programu obchodów 10-lecia było spotkanie w ogrodzie domu L’Arche w Radości. Był czas na program artystyczny, wernisaż prac uczestników Punktu Wsparcia, ale też podziękowania i wręczenia pamiątkowych medali dla wszystkich, którzy wspierali działania od samego początku.

***

L’Arche jest międzynarodowym ruchem, którego celem jest tworzenie wspólnot życia z osobami z niepełnosprawnością intelektualną. Jego założycielem był Jean Vanier. Pierwsze wspólnoty powstały we Francji w 1964 r., a później ruch stopniowo rozwijał się w wielu krajach na kilku kontynentach. Warszawska wspólnota oprócz Punktu Wsparcia prowadzi także dom w Radości. L’Arche Polska działa w Śledziejowicach, Poznaniu, Wrocławiu i Gdyni, gdzie prowadzone są domy typu rodzinnego, mieszkania chronione, Środowiskowy Dom Samopomocy, Warsztaty Terapii Zajęciowej i pracownie terapeutyczne.

Źródło: oprac. za ekai.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

14 czerwca 2022