Bezdomność

Warszawa. Techniczne wodowanie jachtu zbudowanego przez bezdomnych

Fundacja im. O Bogusława Palecznego 26 kwietnia br. przeprowadziła techniczne wodowanie statku, który przez ostatnie 14 lat budowały osoby w kryzysie bezdomności. Po przetransportowaniu statku do Gdańska, jednostka będzie odbywać rejsy terapeutyczne dla osób wykluczonych społecznie.

Jacht powstawał przez 14 lat na terenie Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej dzięki zaangażowaniu w jego budowę  osób w kryzysie bezdomności. Przy pracach na statku pracowało do tej pory ponad 200 bezdomnych osób.

Projekt wsparło finansowo około siedemdziesięciu darczyńców. Fundacja nadal zbiera fundusze na finalizację całego projektu.

W listopadzie 2018 r. statek został przetransportowany z Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej na warszawski Żerań. Przez ponad dwa lata na terenie Przedsiębiorstwa Budownictwa Wodnego, przy wsparciu m.in. Fundacji PZU, prowadzono prace przygotowujące jednostkę do zwodowania. Pierwsze lata budowy statku zostały sfilmowane w nagradzanym na festiwalach dokumencie „Ziemia Bezdomnych” w reżyserii Marcina Janosa Krawczyka.

Fundacja im. o Bogusława Palecznego została powołana przez kpt. Waldemara Rzeźnickiego  w celu kontynuowania idei kamilianina.

źródło: TVP Info

27 kwietnia 2021