Bezdomność

Warszawa. Podsumowanie akcji „Trochę ciepła dla bezdomnego”

Po raz dziewiąty Caritas Polska i warszawska Straż Miejska przeprowadziły wspólnie jesienno-zimową akcję „Trochę Ciepła dla Bezdomnego”. Gorąca zupa z pieczywem, konserwy oraz inne rzeczy, dzięki wsparciu ofiarodawców, trafiały do potrzebujących.

Od połowy listopada, patrole Straży Miejskiej dwa razy w tygodniu dostarczały posiłki dla bezdomnych przebywających w miejscach niemieszkalnych, poza schroniskami.

Do potrzebujących trafiło 5000 konserw, 3200 litrów pożywnej zupy przygotowanej przez kuchnię Centrum Okopowa przy Caritas Polska czy kilkaset bochenków świeżego chleba. Bezdomni otrzymali także 150 wełnianych koców, 45 śpiworów, 16 nowych materacy piankowych, kilkanaście par zimowych butów, 700 par ciepłych skarpet, futrzane czapki, maszynki do golenia, a kobiety także podpaski higieniczne.

W okresie przedświątecznym patrole warszawskiej Straży Miejskiej odwiedziły osoby żyjące w kryzysie bezdomności z opłatkiem, dostarczyły też 250 paczek świątecznych z żywnością czy kosmetykami.

Ten program jest bardzo potrzebny dla tych, którzy są bardzo blisko nas, a których świat dzisiaj nie dostrzega – dla ludzi w kryzysie bezdomności. Te spotkania z nimi to zawsze nie był tylko posiłek, ale także rozmowa i okazane nasze zainteresowanie, które jest dla nich bardzo ważne 

– mówi ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Większość zaopatrzenia osób w kryzysie bezdomności w tym najtrudniejszym dla nich okresie roku udało się zakupić z funduszy zebranych w ramach tegorocznej zbiórki na ten cel.

Strażnicy miejscy przez cały rok monitorują miejsca przebywania osób w kryzysie bezdomności na terenie całej Warszawy. Dzięki ich wiedzy, posiłki oraz wszelka pomoc Caritas Polska, jak co roku, mogły dotrzeć tam, gdzie były najbardziej potrzebne 

– mówi Grzegorz Staniszewski, naczelnik Wydziału Profilaktyki i Planowania Straży Miejskiej m.st. Warszawy.

Bezdomność, choć nie zawsze widoczna, stanowi realny problem współczesnych, dużych miast. Wzrastające koszty wynajmu, dysproporcja płac, kryzysy rodzinne i brak stabilności życiowej, pogłębiają niekorzystne zjawiska i szczególnie dotykają osoby mniej zaradne.

O bezdomności najwięcej słyszy się jesienią i zimą, kiedy więcej informacji na ten temat pojawia się w mediach. Ale bezdomność nie jest problemem wyłącznie sezonowym.

„Uliczny Patrol Medyczny” to wspólna akcja Caritas, Straży miejskiej i przychodni dla bezdomnych „Jesteśmy Nadzieją”. Patrol zapewnia całoroczną, mobilną pomoc ratowniczo-medyczną dla osób w kryzysie bezdomności na terenie wszystkich dzielnic Warszawy.

Źródło: polskieradio24.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. archiwum.

10 marca 2024