News

Warszawa. 27. Wielka Gala Integracji

Po dwóch latach przerwy, spowodowanych pandemią Wielka Gala Integracji powróciła do spotkań z ludźmi. Tematem przewodnim 27. Gali, która odbyła się 5 listopada 2022 roku w warszawskiej Arenie Ursynów, była Miłość. 

Wielka Gala Integracji jest największym świętem osób z niepełnosprawnościami, w pełni dostępnym i przystosowanym do odbiorców ze szczególnymi potrzebami. Tegoroczna Gala była pierwszym spotkaniem, po dwóch latach organizacji w trybie online – dlatego też miała dość podniosły wydźwięk oraz wiele wzruszających momentów.

– Wielka Gala Integracji to nasze największe wydarzenie w roku, nasz zlot gwiaździsty, w którym przecinają się najważniejsze wątki naszej misji. Wszystkie te wątki łączy jedno: miłość. To właśnie miłość jest energią, która napędza nasze działania, daje nam siłę, pomysły, wiarę w sens – mówi Ewa Pawłowska, Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji. 

Patronat nad Galą objął Prezydent RP, Andrzej Duda. W jego imieniu list do zgromadzonych odczytała Grażyna Wereszczyńska. 

– Ogromnie nas cieszy, że po dwóch latach Gali w formie online jest okazja, by spotkać się ponownie na żywo. Składamy również podziękowania organizatorom Gali Integracji. Najserdeczniej gratulujemy wszystkim nagrodzonym w tym roku Medalami Integracji. Pamiętamy także o tych, których sukcesów jeszcze nie znamy, jak również o wszystkich anonimowych przyjaciołach, włącznie z opiekunami dzieci i starszych już osób niepełnosprawnych, każdego dnia odnoszących duże i małe sukcesy w małych i dużych zespołach w domowym zaciszu – napisał prezydent.

Prowadzącymi uroczystość, w której udział wzięło ponad 2 tysiące osób byli: Bogumiła Siedlecka-Goślicka, Małgorzata Szumowska i Tomasz Wolny.

Muzyczną gwiazdą wieczoru został Piotr Cugowski, niezaprzeczalnie jeden z najbardziej charyzmatycznych wokalistów i głosów polskiej sceny muzycznej. Wykonanie utworów takich jak: „Zostań ze mną”, „Daj mi żyć” i „Takich jak my nie znał świat” wywołało wśród zgromadzonych duże emocje.

Tradycyjnie już podczas wydarzenia zostały wręczone Medale Przyjaciel Integracji. Wyróżnienia, które od 1997 r. są przyznawane organizacjom, firmom i osobom, wyróżniającym się otwartością oraz działają na rzecz środowiska nie z formalnego obowiązku, lecz w ramach realizacji społecznej odpowiedzialności swojego przedsiębiorstwa otrzymali: Piotr Maria Śliwicki, Izabela Sopalska i Tomasz Wolny.

Stypendystą II edycji Funduszu Wieczystego im. Piotra Pawłowskiego został Patryk Grab, który od urodzenia zmaga się z czterokończynowym mózgowym porażeniem dziecięcym. Jest członkiem Stowarzyszenia Dobry Dom oraz Pracownikiem Zakładu Aktywności Zawodowej w Nowej Sarzynie.

Tegoroczną Wielką Galę Integracji można obejrzeć jeszcze raz:

Retransmisja na kanale Youtube

Retransmisja na kanale Youtube (audiodeskrypcja)

Źródło: oprac. za niepelnosprawni.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

6 listopada 2022