News, Więzienie

W Zakładzie Karnym w Siedlcach. Program resocjalizacyjny „Świadomy kierowca”

W Zakładzie Karnym w Siedlcach dobiegły końca specjalnie zaprojektowane zajęcia resocjalizacyjne dla skazanych, którzy prowadzili pojazd pod wpływem alkoholu lub narkotyków.

Zajęcia w ramach programu „Świadomy kierowca” ukierunkowane były na zwrócenie uwagi uczestników na zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym spowodowane przez osoby, które tak jak oni w przeszłości, dopuszczają się prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu. Umiejętności i wiedza nabyte przez skazanych podczas zajęć, bardzo często stanowi jedyne rzetelne źródło informacji na temat problemu prowadzenia pojazdów pod wpływem środków zmieniających świadomość. Zasadniczymi celami programu są: edukacja z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz kształtowanie umiejętności przewidywania skutków swojego postępowania oraz kształtowanie odpowiedzialności za swoje czyny. Celem długofalowym jest zmiana postaw i zachowań osadzonych kierowców, a w rezultacie ograniczenie liczby wypadków, czyli poprawa bezpieczeństwa na drogach – mniej ofiar oraz poszkodowanych.

Podstawową metodą przekazu treści były oddziaływania edukacyjne i informacyjne, mające na celu poszerzenie wiedzy z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Wiedza teoretyczna z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, negatywnych konsekwencji swojego zachowania na drodze oraz przewidywania skutków swojego postępowania przekazywana była w formie wykładu połączonego z dyskusją.

Głównym celem zajęć było kształtowanie wśród osadzonych nietolerancji dla zachowań sprzecznych z prawem polegających na prowadzeniu pojazdów pod wpływem alkoholu lub środków odurzających oraz poszerzenie wiedzy na temat przyczyn, mechanizmów tego typu zachowań. Może to uchronić osadzonych przed powrotem na drogę przestępstwa po opuszczeniu jednostki penitencjarnej.

Kadra siedleckiej jednostki penitencjarnej już w początkowej fazie wykonywania kary pozbawienia wolności diagnozuje deficyty występujące u poszczególnych więźniów, które poddawane są zabiegom korekcyjnym w toku dalszej pracy resocjalizacyjnej ze skazanymi. Realizacja wspomnianych zajęć to przykład działań funkcjonariuszy Służby Więziennej zwiększających szanse skazanych na właściwe i efektywne funkcjonowanie w społeczeństwie po odbyciu kary pozbawienia wolności.

źródło: materiały prasowe

14 lipca 2020