Niepełnosprawność

W 2030 roku zatrudnienie osób niepełnosprawnych ma wzrosnąć do 40 proc.

Zgodnie z planem rządu, do 2030 roku wskaźnik pracujących wśród osób z niepełnosprawnościami ma wzrosnąć do 40 proc., czyli do przeciętnych wskaźników w krajach UE. Na ten moment jego wartość w Polsce wynosi 29 proc., więc jego podniesienie będzie nie lada wyzwaniem dla PFRON.

Aktywizacja zawodowa niepełnosprawnych jest bardzo ważna. Fundusz gromadzi głównie środki finansowe, które przeznaczone są na rehabilitację społeczną i zawodową osób z niepełnosprawnościami.

Każdy pracodawca, który zatrudnia więcej niż 25 osób i wśród nich nie ma osoby niepełnosprawnej, musi płacić podatek wysokości 40,65 proc. przeciętnego wynagrodzenia (ok. 2200 zł). Opodatkowanie pozwoliło zgromadzić w planie finansowym PFRON niebagatelną kwotę 5 mld 150 mln zł.

Dzięki uzyskanym pieniądzom planowane jest zwiększenie aktywności zawodowej niepełnosprawnych, tak aby wskaźnik ich zatrudnienia wyniósł w 2030 roku 40 proc.

Źródło: wypowiedź Tomasza Maruszewskiego wiceprezesa PFRON na XXX Forum Ekonomicznym w Karpaczu. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pexels.

9 września 2021