Przemoc domowa

Tydzień pomocy ofiarom przestępstw. Specjaliści czekają na osoby, które potrzebują wsparcia

Tegoroczny Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem odbywa się w dniach od 22 do 28 lutego. Każda osoba zainteresowana będzie mogła w tym czasie uzyskać bezpłatną poradę prawną i psychologiczną m.in. w sądach, prokuraturach, komendach policji, siedzibach prawniczych samorządów zawodowych czy organizacji pozarządowych w całym kraju.

Przez cały tydzień kuratorzy sądowi, prawnicy, policjanci a także przedstawiciele fundacji czekają na osoby, które potrzebują wsparcia. Wciąż najczęściej zgłaszanym problemem, jest przemoc domowa.

Ofiarom przestępstw niełatwo prosić o pomoc, z trudem przełamują emocjonalne bariery, zwłaszcza, gdy ich oprawcami są najbliższe osoby. Jak wskazują kuratorzy sądowi, wciąż najczęściej pomocy potrzebują ofiary przemocy domowej.

Z tym problemem trudno poradzić sobie bez wsparcia. „Tydzień pomocy ofiarom przestępstw” to okazja, by podjąć trudną decyzję i podzielić się swoim problemem , poszukać pomocy. W tym roku, z powodu pandemii, bezpośredni kontakt jest utrudniony, dlatego do piątku kuratorzy, asystenci sędziów, prokuratorów i policjanci będą pełnić głównie dyżury telefoniczne.

Taka pomoc potrzebna jest jednak cały rok. Policjanci przypominają, że oficerowie dyżurni zawsze są gotowi, by przyjąć zgłoszenie o popełnieniu przestępstwa oraz wskażą, gdzie ofiary mogą uzyskać pomoc.

Pomocy udzielają też fundacje. Osoby pokrzywdzone mogą liczyć na pomoc psychologiczną i finansową.

Od 2019 roku, w całym kraju prowadzona jest bezpłatna pomoc prawna dla osób, które nie mają możliwości by opłacić prawników. By skorzystać z pomocy specjalistów wystarczy zarejestrować się telefonicznie. Adresy wszystkich placówek, gdzie darmowa pomoc prawna jest udzielana przez cały rok, dostępne są na stronie biuletynu informacji publicznej w poszczególnych samorządach.

źródło: TVP3

23 lutego 2021