Imigranci

Polacy zmieniają zdanie o uchodźcach. Większość jest im przychylna

77 proc. Polaków uważa, że osobom uciekającym ze swojego kraju przed wojną i prześladowaniem należy pomagać. Aż 62 proc. jest zdania, że Polska powinna ich przyjmować – wynika z najnowszego badania Kantar dla Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR).

Dla 61 proc. badanych argumentem za udzielaniem pomocy uchodźcom było to, że kiedyś Polacy również byli uchodźcami i inne kraje otworzyły przed nami granice.

Tego, że uchodźcy przyniosą nam choroby, nie boi się obecnie 47 proc. badanych. Przeciwnego zdania jest 36 proc. respondentów.

Co ciekawe, 62 proc. Polaków uważa, że uchodźcy (nie mylić z imigrantami zarobkowymi z Ukrainy) nie są w stanie odebrać nam pracy. 63 proc. badanych uważa nawet, że mogliby oni zwiększyć siłę roboczą i uchronić przed następstwami katastrofy demograficznej.

Większość Polaków (blisko 80 proc.) zdaje sobie też sprawę, że uchodźcy potrzebują wymiernego wsparcia, czyli programów i usług umożliwiających i ułatwiających dostosowanie się do życia w naszym kraju. Na pierwszym miejscu byłaby to pomoc w nauce języka (94 proc.), potem dostęp do edukacji (80 proc.), pomoc w znalezieniu pracy (77 proc.) i mieszkania (76 proc.), szkolenia zawodowe (75 proc.) czy pomoc w znalezieniu znajomych i integracji ze środowiskiem lokalnym (58 proc.).

źródło: money.pl

23 lutego 2021