Bezdomność

Toruń. Około stu bezdomnych skorzystało z niedawnej “wydawki”

Podczas sobotniej akcji Serca Torunia z jedzenia, odzieży, pomocy medycznej i usług fryzjerek skorzystała łącznie setka osób bezdomnych. Skala potrzeb, ale i oferowanej pomocy zaskakuje już samych społeczników z Serca Torunia. 

To społeczna organizacja, która od zeszłego roku pomaga osobom bezdomnym w Toruniu. Zbiera dla nich rzeczy, organizuje pomoc i cyklicznie organizuje tzw. wydawki – częstowanie jedzeniem i odzieżą, połączone z pomocą medyczną i darmowym strzyżeniem.

Ostatnia taka akcja odbyła się w sobotę, 18 czerwca. Kolejny już raz we współpracy z Miejskim Schroniskiem dla Bezdomnych Mężczyzn w Toruniu i tuż przy jego siedzibie.

– Według naszych szacunków z sobotniej akcji skorzystało około 100 osób. Tyle porcji zupy wydaliśmy. A było to najprawdziwsze w świecie danie restauracyjne: zupa krem z białych warzyw, przygotowana przez znany w mieście lokal „Azzuro” – podkreśla społecznik Michał Piszczek.

Na bezdomnych czekały też inne produkty żywnościowe, odzież, kosmetyki i inne rzeczy przekazane przez zwykłych torunian podczas czerwcowych zbiórek oraz pomoc fachowców. Ratownicy medyczni, pielęgniarki i inni medycy pomagający Sercu Torunia służyli swoim wsparciem, które w niektórych przypadkach okazało się wręcz pilne. Wielu bezdomnych skorzystało też z darmowego strzyżenia.

Kolejne zbiórki darów organizowane będą już niebawem. W lipcu natomiast – następna „wydawka”. Znów we współpracy ze schroniskiem. W planach na jesień jest m.in. poszerzenie akcji o ofertę kulturalną: zbiórka książek, organizacja przedstawienia teatralnego, wyświetlenie filmu w plenerze. Wciąż potrzebni są też wolontariusze, także z najmłodszego pokolenia. – Choćby do robienia kanapek. Zapraszamy! – mówi  Michał Piszczek.

Zainteresowani włączeniem się w pomoc mogą kontaktować się z Sercem Torunia telefonicznie: numer 504 303 268, mailowo: sercetorunia@gmail.com lub przez Facebooka >>> TUTAJ <<< .

Źródło: oprac. za nowosci.com.pl. Zdjęcie – materiały dla prasy.

22 czerwca 2022