Niepełnosprawność

Toruń. „Obecność” – wystawa prac plastycznych osób niepełnosprawnych

W Urzędzie Marszałkowskim od 17 listopada 2021 roku można oglądać prace plastyczne uczestników Pracowni Rozwijania Twórczości Osób Niepełnosprawnych Środowiskowego Domu Samopomocy w Toruniu. 

Autorami wystawianych prac są osoby dorosłe z niepełnosprawnością umysłową. Wystawa „Obecność” ma podkreślić, że obok nas funkcjonują ludzie z różnymi potrzebami, problemami i możliwościami, którzy z jednej strony potrzebują wsparcia, z drugiej mogą nadać relacjom międzyludzkim inną jakość.

Dzieła, które zachwycają mnogością technik i materiałów, powstały w czterech pracowniach: rzeźby i ceramiki, grafiki, krawieckiej i malarstwa na szkle.

Pracownia Rozwijania Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych prowadzona jest przez Katolickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Diecezji Toruńskiej im. Wandy Szuman. Jej działania skupiają się na opiece, terapii, organizacji wystaw, spektakli i wyjazdów integracyjnych. Instytucja ma 40-letnią tradycję, funkcjonuje w oparciu o myśl pedagogiczną patronki stowarzyszenia.

Prace eksponowane są w Toruniu w gmachu Urzędu Marszałkowskiego na placu Teatralnym 2 (drugie piętro) do 13 stycznia.

Źródło: Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pexels.

19 listopada 2021