Bezdomność

Buty dla potrzebujących. Energa włączyła się do akcji firmy WoshWosh

374 par zimowych butów przekazali pracownicy Energi z Grupy ORLEN podopiecznym Towarzystwa Pomocy św. Brata Alberta. Wszystko w ramach akcji organizowanej przez firmę WoshWosh. W sumie w całej Polsce udało się zebrać ponad 17 tysięcy par obuwia – o 8 tysięcy więcej niż w ubiegłym roku.

Zima to szczególnie trudny okres dla osób dotkniętych bezdomnością, a tych jest w Polsce ponad 35 tys. Niskie temperatury mogą być przyczyną problemów, szczególnie wśród ludzi bez dachu nad głową, porządnego ubrania i zimowych butów.

– Dzięki tej akcji niepotrzebne buty dostają „drugie życie”. Oczyszczone, odnowione lub naprawione przekazywane są najbardziej potrzebującym na terenie całej Polski – wyjaśnia Alina Skorb-Gała, kierownik Wydziału ESG w Enerdze SA. – Zebrane w kilkunastu spółkach Grupy obuwie przekazaliśmy podopiecznym Towarzystwa Pomocy św. Brata Alberta. Dodatkowo Energa sfinansowała odnowienie tysiąca par obuwia zebranego podczas całej zbiórki – dodaje.

W tym roku zbiórka obuwia dla osób w kryzysie bezdomności przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów. W ciągu dwóch tygodni, przy wsparciu wielu firm i organizacji, zebrano ponad 17 tysięcy par butów. To liczba odpowiadająca blisko połowie osób pozostających w Polsce bez dachu nad głową.

Oprócz problemu bezdomności i podstawowych potrzeb, jakich zaspokojenie jest konieczne do normalnego i bezpiecznego funkcjonowania osoby bezdomnej, projekt zwraca też uwagę na świadomą konsumpcję i ograniczenie marnotrawstwa, pokazując korzyści wynikające z idei zero waste. Rocznie na świecie produkowanych jest ok. 22 miliardów par butów, a 300 milionów wyrzuca się już po roku użytkowania.

Źródło: oprac. za infowire.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pexels.

18 listopada 2021